banner15

Irak Başbakanı İbadi'den Fellucelilere çağrı

İbadi, IŞİD operasyonu sonlandırılana kadar halkın evlerinden çıkmamasını veya güvenli bölgelere gitmelerini istedi

Irak Başbakanı İbadi'den Fellucelilere çağrı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, "Felluce halkı, ya oluşturduğumuz güvenli çıkış koridorlarını kullanarak bölgeyi terk etsin ya da operasyonlar bitene kadar evlerinde kalsın." dedi.

İbadi, 4 haftalık aradan sonra parlamentodaki oturuma katılarak milletvekillerine hitap eden yaptığı konuşmada, "IŞİD, güçlerimizin karşısında hezimete uğruyor. Örgüt ailelerin idamı gibi her türlü kirli yöntemi kullanıyor." diye konuştu.

"48 saat içerisinde Felluce operasyonlarının üçüncü aşamasına gireceğini" aktaran İbadi, "Felluce halkı, ya oluşturduğumuz güvenli çıkış koridorlarını kullanarak bölgeyi terk etsin ya da operasyonlar bitene kadar evlerinde kalsın." ifadelerini kullandı.

Ülkedeki siyasi parti ve oluşumların aralarındaki anlaşmazlıkları askeri operasyonlar bitene kadar ertelemeleri gerektiğine işaret eden İbadi, parlamentonun tüm siyasal grupların katılımıyla oturumlara başlamasının önemli olduğunu da dile getirdi.

BAĞDAT-UMMAN KARAYOLU AÇILIYOR

İbadi, IŞİD'e karşı operasyonlardan dolayı 2014'ten beri kapalı bulunan Bağdat-Umman karayolunun yakında güvenliğini sağlayacaklarını ve trafiğe açacaklarını aktardı.

Ordu güçleri, polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi ve Sünni aşiret güçleri 2014'ten bu yana IŞİD'in kontrolünde bulunan Enbar'ın vilayetine bağlı Felluce'yi geri almak amacıyla 23 Mayıs'ta ortak operasyon başlatmıştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2016, 08:40
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48