Irak başbakanı IŞİD'e karşı 'halkı' silahlandıracak

Iral Başbakanı Abadi, IŞİD'e karşı savaşanlara silah desteği verilmesi için talimat verdi

Irak başbakanı IŞİD'e karşı 'halkı' silahlandıracak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Başbakanı Haydar El-Abadi'nin, Enbar vilayetine hava desteğinin sağlanması ve IŞİD örgütüne karşı mücadele veren halkın silahlandırılması talimatı verdiği belirtildi. 

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre Abadi, Enbar il meclis üyelerinin bulunduğu heyetle bir araya geldi.

Abadi, görüşmede, bölgenin ihtiyaçlarının karşılanacağı ve gerekli yardımın yapılacağını ayrıca Enbar'daki silahlı güçlere hava desteği sağlanacağını ve IŞİD'e karşı mücadele veren halkın silahlandırılacağını dile getirdi.

Enbar'daki silahlı güçlerin, halkın desteğiyle IŞİD'e karşı mücadelede sağladığı gelişmeye dikkati çeken Abadi'nin, "Enbar tamamen temizlenip, güvenlik ve istikrar sağlanana kadar bölgedeki askeri operasyonlara devam edilecek" ifadesini kullandı.

IŞİD, RAMADİ'NİN MERKEZİNE İLERLİYOR 

Öte yandan Enbar'ın merkezi Ramadi kentinde, hükümet dairelerinin yer aldığı bölgede emniyet güçleriyle IŞİD arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtildi.

IŞİD militanlarının bölgedeki Ed-Delim kabilesine ait evleri ele geçirdiğini aktaran emniyet kaynakları, örgütün Ramadi kentinin merkezine doğru ilerlediğini kaydetti.

Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların haziranda Musul başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, IŞİD ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar sürüyor. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de savaş uçaklarıyla Irak ordusu ve Peşmerge'ye destek veriyor.

Irak ordusu, Ramadi'nin iki gün önce  IŞİD tarafından kuşatılmasının ardından dün bölgeye askeri operasyon başlatmıştı.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2014, 15:25
banner53
YORUM EKLE

banner39