banner15

Irak başbakanından anayasa eleştirisi

Irak Başbakanı Maliki, Irak anayasasının ırki ve mezhebi temeller üzerine inşa edildiğini söyledi

Irak başbakanından anayasa eleştirisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, ''Irak anayasasının haklar yerine mayınlar içerdiğini ve bu mayınların şimdi patlamaya başladığını'' belirtti. 

Maliki yaptığı açıklamada, mevcut Irak hükümeti ile anayasanın ırki ve mezhebi temeller üzerine inşa edildiğini ve anayasanın haklar yerine mayınlar içerdiğini savunarak bu mayınların şimdi patlamaya başladığını söyledi. 

''Vatandaş devletinin oluşturulması için diğer bağlılıklardan uzak bir şekilde ulusal temellerin ve vatana bağlılık ilkesinin esas alınmasını talep ediyorum'' diyen Maliki, aksi durumda adaletten ve vatandaş devletinden söz etmenin mümkün olmayacağını belirterek şunları söyledi: 

''Anayasayı yazdığımızda bizden herkes bağlı olduğu ırk, din ve mezhebi herhangi bir şekilde anayasada yerleştirmeye çalıştı. Sonunda anayasaya haklar yerine mayınlar yerleştirdiğimizi keşfettik. Bu mayınlar ırki ve mezhebi paylar olarak her geçen gün birer birer patlamaya başladı.'' 

Vatandaşlık esasına dayalı devleti oluşturmak için anayasanın yeniden yazılması gerektiğini vurgulayan Başbakan Maliki, sözlerini şöyle sürdürdü: 

''Irki ve mezhebi hissecilik bizim en büyük ve en bariz sorunumuzdur. Bunun mutlaka bitmesi gerekir. Baas rejiminden bize kalan artıklar ve miraslar neticesinde herkesin kendi kimlik arayışına düşmesi sebebiyle herkes konumunu anayasada tespit etmeye çalışıyordu. Bunun artık bitmesi gerekir. 'Anayasayı kendi elimizle yazdık, tecrübelerimizden yararlanarak, vatandaş esasına dayalı devleti oluşturmak için ulusal ve vatana bağlılık esaslarına bağlı kalarak anayasayı yeniden yazalım' demek ayıp değildir.'' 

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 17:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35