banner39

Irak Başbakanının ilk gezisi İran'a

Irak Başbakanı İbadi, ilk yurtdışı ziyareti kapsamında gittiği İran'da dini lider Hamaney ve devlet başkanı Ruhani ile görüştü, verdikleri desteğe teşekkür etti

Irak 23.10.2014, 11:06 23.10.2014, 11:27
Irak Başbakanının ilk gezisi İran'a

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Başbakanı Haydar El İbadi İran'da temasları kapsamında İran Dini Lideri Ayetullah Hamaney ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin ardından İran Meclis Başkanı Ali Laricani ile görüştü.

Görüşmede Laricani, ABD önderliğindeki koalisyonun samimiyetini sorgulayıp, üye ülkelerin aslında IŞİD ve diğer silahlı grupların destekleyicisi ya da oluşturucusu olduğunu söyledi.

El İbadi ise, ''İran'ın Irak'ta istikarın teminine verdiği desteğe'' müteşekkir olduklarını belirtti, IŞİD'e karşı koaliyonun adımlarının hiçbir şekilde Irak'ın bağımsızlığı ve toprak egemenliğini tehlikeye atmaması gerektiğini söyledi.

İran koalisyonun ABD değil de BM öncülüğünde yapılmasını istiyordu. IŞİD'e karşı mücadelede Suriye'nin de yer alması gerekitiğini savunuyordu. ABD ise İran'ın koalisyonda yer almasına medya önünde karşı çıkmış, ancak geri planda İran'ın desteğini aradığı iddia edilmişti.

"İran'ın politikası daima Irak’ın milli beraberliğini sağlamlaştırma ve ülkede huzuru sağlama yönünde olmuştur" diyen İbadi, IŞİD’e karşı oluşturulan ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri hakkında ise "Koalisyon, IŞİD'e yönelik girişimlerinde Irak'ın egemenliği ve toprak bütünlüğünü tehlikeye atacak tüm adımlardan kaçınmalıdır" uyarısında bulundu.

İbadi, Tahran temaslarının ikinci gününde Laricani’nin yanı sıra Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Haşimi Rafsancani, Uzmanlar Meclisi Başkan Vekili Ayetullah Haşimi Şahrudi ve Yargı Başkanı Sadık Laricani ile de bir araya geldi.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?