banner15

Irak güçleri Kerkük'ün merkezine girdi

Kerkük'te birçok stratejik bölgede kontrolü sağlayan Irak güçlerinin kent merkezine girerek valilik binasında kontrolü sağladığı bildirildi

Irak güçleri Kerkük'ün merkezine girdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne (KYB) bağlı Peşmergelerin, Kerkük'ün güneyinden çekilmesiyle birlikte, Irak ordusu ve ona destek veren federal polis güçleri, boşaltılan mevzilere yerleşip, zırhlı araçlarla ana caddelerde denetimi sağladı. 

Kerkük'ün güney bölgesindeki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrakları da federal polis güçlerince indirildi.

Kente Irak ordusu ve federal polis güçleri girerken, Haşdi Şabi'nin ise cephe arkasında kaldığı henüz Kerkük'e girmediği belirtiliyor. 

BÖLGEDEN DUMANLAR YÜKSELİYOR

Kerkük'ün iç kesimiyle Erbil ve Süleymaniye'ye giden yolların denetimi halihazırda Peşmerge'de. Ancak kentin batısındaki Mekteb Halid Cephesi'nde ise çatışma çıktığı, söz konusu bölgeden dumanların yükseldiği görülüyor.

Dükkanların kepenk indirdiği kentte tam bir kaos ortamı hakim, mesai günü olmasına rağmen iş başı yapılmazken, okullar da kapalı.

Peşmerge'nin ani bir şekilde çekilmesine öfkelenen bazı kent sakini Kürtlerin ise gönüllü olarak ellerine silah alıp sokak başlarında durduğu, Süleymaniye'ye dönen Peşmerge tanklarının ise vatandaşlar tarafından devrildiği görüldü.

BAZI KERKÜKLÜLER ERBİL VE SÜLEYMANİYE YOLUNDA

Öte yandan bazı Kerküklü aileler, oluşan kaos ortamından dolayı Erbil ve Süleymaniye'ye doğru hareket ediyor.

Kerkük'teki Türkmen mahalleleri ve parti binalarının olduğu bölgelerde ise sessizlik hakim. Bazı Türkmenler ise parti binaları ve sokaklarının başında olası bir kaosa karşı tetikte bekliyor.

PKK'LILAR SOKAK BAŞLARINDA

Peşmerge'den ağır silah alan terör örgütü PKK'lı militanların ise ellerindeki silahlar ve bindikleri hummerlarla kent merkezinde tur attıkları görülüyor. PKK'lıların Peşmerge'nin çekildiği kent merkezindeki bazı sokak başlarını tuttuğu, ellerine silah alan gönüllü Kürt sakinleri yönlendirdiği iddia ediliyor.

STRATEJİK NOKTALAR MERKEZİ HÜKÜMETİN KONTROLÜNDE

Irak ordusu ve federal polis güçleri sabahın erken saatlerinde güneyden ilerleyerek, K1 Askeri Üssü, Baba Gürgür Petrol Yatağı, Kerkük Kuzey Petrol Şirketi, KYB'nin 70'inci Tugay üssü ve Kerkük Havalimanı'nda denetimi tamamen sağladı.  

İBADİ'DEN 'BAYRAK TALİMATI'

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin, Kerkük ve tartışmalı bölgelerde ülke bayrağının asılması talimatı verdiği bildirildi.

Irak Başbakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre İbadi, güvenlik güçlerine hitaben, "Kerkük ve tüm tartışmalı bölgelerde Irak bayrağını asınız." dedi.

İbadi, bugün gün içinde "Görevim, anayasaya göre halka hizmet etmek ve parçalanma riskine maruz kalan ülkenin birliğini korumaktır." şeklinde açıklamada bulunmuştu.

IRAK GÜÇLERİ KERKÜK'ÜN MERKEZİNE GİRDİ

Öte yandan Irak güçleri, Kerkük'ün merkezine girerek valilik binasında kontrolü sağladı. 

TUZHUMARTU'DA KONTROL TAMAMEN SAĞLANDI

Irak ordusu, Tuzhurmatu'nun tamamında kontrolü sağladı.

"KERKÜK, VALİ YARDIMCISI TARAFINDAN YÖNETİLİYOR"

Irak'ın Kerkük kentinin Vali Yardımcısı Rakan Cuburi tarafından yönetildiği bildirildi.

AA muhabirine konuşan Türkmen milletvekili Casım Muhammed Cafer, "Ordu ve polis güçleri, Kerkük kent merkezine girmedi. Dün ve bugün yaşananlar, Kerkük-Bağdat yolu üzerinde, petrol ve doğal gaz şirketleriyle askeri üs gibi stratejik yerlerde kontrolün sağlanmasıdır." dedi.

"Valilik, halen geçici olarak Vali Yardımcısı Rakan Cuburi tarafından yönetiliyor." diyen Caferi, Başbakan Haydar el-İbadi'ye "Kerkük'e yeni bir vali seçip meclise göndermesi" çağrısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2017, 16:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35