banner39

Irak güçleri Musul'da ilerleme kaydetti

Irak güçleri, Musul'un pek çok bölgesinde ilerleme kaydederek, bazı bölgeleri ele geçirdi

Irak 12.11.2016, 09:29 12.11.2016, 09:29
Irak güçleri Musul'da ilerleme kaydetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak ordusunun, Musul'un farklı bölgelerinde DEAŞ'a karşı ilerleme kaydettiği ve bazı bölgeleri ele geçirdiği bildirildi.

Musul operasyonu komutanlarından Korgeneral Abdulemir Reşid Yarallah yaptığı yazılı açıklamada, Irak güçlerinin, kentin kuzeyindeki Tel Yara köyünü ele geçirdiğini, güneydoğusundaki El-İntisar, Cedide el-Müfti, Hay eş-Şeyma ve Es-Selam mahalleleri ile kuzeydoğudaki El-Urubciyye, El-Kadisiyye el-Ula, Aden ve El-Bikr mahallelerinde ilerlediğini belirtti.

Yarallah, buralarda DEAŞ tarafından bırakılan patlayıcıların temizlenmesine çalışacaklarını ifade etti.

Musul Operasyonları Komutanlığında görevli Albay Ahmed el-Cuburi ise yaptığı açıklamada, orduya bağlı terörle mücadele ekiplerinin Musul'un doğusundaki El-Kadisiyye es-Saniye Mahallesi'nin büyük bölümünü geri aldığını bildirdi.

Cuburi, operasyonda 4 bomba yüklü araç ve intihar eylemcilerinin Irak güçlerinin ilerleyişini durdurmak maksadıyla kullandığı 3 motosikletin kullanılamaz hale getirildiğini ifade etti.

"MUSUL'DAKİ DEAŞ SAVAŞ HEYETİ" YENİ YETKİLİSİ ÖLDÜRÜLDÜ

Irak Savunma Bakanlığı, "Musul'daki DEAŞ savaş heyeti" yeni yetkilisi Halid el-Mituyti'nin düzenlenen operasyonlar sırasında öldürüldüğünü duyurdu.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan haberde, "Musul'daki DEAŞ savaş heyeti" yeni yetkilisi olarak bilinen ve eski yetkili Muhanned Hanid el-Mekni'nin öldürülmesinin ardından yerine geçen Halid el-Mituyti'nin de etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Haberde, öldürülenlerin uyruğuna ilişkin bilgi verilmedi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 17 Ekim'de terör örgütü DEAŞ'ın kontrolünde tuttuğu Musul'u kurtarma operasyonunun başladığını duyurmuştu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?