Irak güçleri Telafer'deki stratejik köyü aldı

Irak güçleri Musul'un batısında Telafer yolunda stratejik öneme sahip Tel Abta köyünde kontrolü sağladı

Irak güçleri Telafer'deki stratejik köyü aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak güçlerinin, DEAŞ'tan geri alma operasyonunun sürdüğü Musul'un batısında Telafer yolunda stratejik öneme sahip Tel Abta köyünde kontrolü sağladığı bildirildi.

Irak ordusunda görevli Yüzbaşı Cebbar Hasan, ordu birlikleri ile Haşdi Şabi'nin, bağlı olduğu nahiye ile aynı adı taşıyan Tel Abta köyünde kontrolü sağladığını belirtti.

Söz konusu köyün Telafer'e ilerleme noktasında Irak ordusu için stratejik öneme sahip olduğunu anlatan Hasan, Irak güçlerinin hava kuvvetlerinin desteğiyle ilerlediğini kaydetti.

Terörle Mücadele Biriminde görevli Muhammed Abdulkerim ise ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona ait savaş uçaklarının Musul'un güneydoğusunda DEAŞ mensuplarının bulunduğu Dumiz Mahallesi'ne giden yardım hattını kestiğini ifade etti.

Koalisyona bağlı uçakların Musul'un güneydoğusundaki Filistin Mahallesi yönünde 95 sayılı girişi bombaladığını aktaran Abdulkerim, DEAŞ'ın Cedide El-Mufti, El-İntisar ve Yunus Es-Sebavi mahallelerinde konuşlanan Irak güçlerine saldırı düzenlemeleri için Dumiz'deki savaşçılarına yardım ulaştırmak amacıyla bu yolu kullandığı bilgisini paylaştı.

DEAŞ, Türkmenlerin yoğunlukta olduğu Telafer'i 10 Haziran 2014'te ele geçirmişti.

Musul'u DEAŞ'tan almak için 17 Ekim'de başlatılan operasyonlar, kentin bazı bölgelerinde devam ediyor. Operasyona, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon da hava desteği sağlıyor. Söz konusu koalisyon, Ağustos 2014'ten bu yana DEAŞ'e karşı hava operasyonları düzenliyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 08:41
YORUM EKLE

banner33

banner37