banner39

Irak: Haşimi ülkesine dönecek

Irak Meclisi Başkanı yarın yapılması planlanan Bağdat Zirvesi'nin ertelendiğini duyururken Haşimi'nin Irak'a döneceğini söyledi

Irak 04.04.2012, 17:21 04.04.2012, 17:21
Irak: Haşimi ülkesine dönecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Milli Meclisi Başkanı Usame Nuceyfi, ülkedeki siyasi krizin çözülmesi için yarın Bağdat'ta yapılması planlanan konferansın ertelendiğini bildirdi. Nuceyfi, Irak Milli Meclisi'nde bugün düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki siyasi krizin aşılması için yarın yapılması planlanan Ulusal Konferans'ın, hazırlık toplantısında siyasi taraflar arasındaki büyük ihtilaflar ve olumsuz genel hava sebebiyle yarın yapılmayacağını belirtti.

Nuceyfi, "Toplantıdan olumlu sonuçlarla çıkmak için fikir ve görüşlerin istikrara kavuşması ve siyasi durumun sakinleştirilmesi gerekir. Bu durumda konferans düzenlenirse daha çok sorun çıkacaktır. Siyasi taraflar sorunlarını sakin bir şekilde ve birbirlerini suçlamadan çözmeli. Çalışma programı ve ortak bileşenler konusunda anlaşıldıktan sonra konferans düzenlenebilir. Konferans, belki bir hafta sonra ya da daha uzun bir süre sonra düzenlenebilir" dedi.

Konferansın ertelenme sebeplerine değinen Nuceyfi, hazırlık komisyonunun daha önce 6 toplantı düzenlediğini, bir kısmı Milli Meclis, bir kısmının da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hdayyir Huzai nezaretinde düzenlenen toplantılarda Ulusal Konferansta ele alınacak konularla ilgili çalışma programının hazırlandığını ve komisyonun sonraki toplantılarında çalışma programındaki konuların reddedildiğini, bunun sonucunda tekrar sıfır noktasına geri dönüldüğünü ve sorunu daha karmaşık hale getirdiğini kaydetti. Nuceyfi, hazırlık komisyonunun dünkü toplantısında taraflar arasında Ulusal Konferansta ele alınacak konular ile ilgili henüz bir uzlaşının sağlanamadığını söyledi.

"BU İTTİFAKI LAĞVETMEK SIFIR NOKTASINA GERİ DÖNMEK VE YENİ BİR BAŞLANGIÇ DEMEKTİR"

Irak'taki siyasi krizin aşılması için Erbil İttifakı'na alternatif bir yapının ortaya atılmasının söz konusu olup olamadığının sorulması üzerine Nuceyfi, şöyle konuştu: "Erbil İttifakı gereğince merkezi hükümet kuruldu. Erbil ittifakı, siyasi durum, yasama, yürütme ve yargıdaki ıslahatlar ve sorunlar için hakiki çözümler içeriyor. Irak'ta medeni bir devlet ve adaletin tesisi için Erbil ittifakı, açık bir yol haritasını barındırıyor. Bu ittifakı lağvetmek sıfır noktasına geri dönmek ve yeni bir başlangıç demektir. Irak'ın, şu anki siyasi durumda tekrar sıfır noktasına geri döneceğini zannetmiyorum."

Irak'ın içişlerine yapılan dış müdahalelerin hatırlatılması üzerine Nuceyfi, bölgesel müdahalelere müsaade etmemek için evlerinin içini yeniden düzenlemeleri gerektiğini belirtti. Nuceyfi, Irak'ta iç sorunların, siyasi ihtilafların, taraflar arasında medya üzerinden atışmaların olduğunu, Iraklıların saflarında büyük görüş ayrılıklarının bulunduğunu ve iç durumu düzeltmeden Irak'ın içişlerine yapılan yabancı müdahalelerin her zaman süreceğini kaydetti. Bu arada, Cumhurbaşkanı Yardımcı Tarık El Haşimi'nin yurt dışına çıkması ve geri dönüp dönmeyeceği konusundaki görüşlerinin sorulması üzerine Nuceyfi, Haşimi'nin yurt dışına yaptığı ziyareti herkes gibi bildiğini ve Irak'a geri döneceğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?