banner39

Irak ile İngiltere arasında IŞİD mutabakatı

Irak-İngiliz Ticaret Bakanları Toplantısı'nda IŞİD'le mücadele konusunda iki ülke arasında mutabakat imzalandı

Irak 15.12.2015, 08:23 15.12.2015, 08:23
Irak ile İngiltere arasında IŞİD mutabakatı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak ile İngiltere arasında IŞİD'e karşı mücadelede mutabakat muhtırası imzalandığı bildirildi.

Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, başkent Bağdat'ta 3. Irak-İngiliz Ticaret Bakanları Toplantısı gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, toplantıda, ileriki dönemde Irak ile İngiltere arasında istişarelerin devam etmesi ve  IŞİD ile mücadelesinde Irak hükümetinin desteklenmesinin yanı sıra reformlar, ülkenin bütünlüğü, güvenliği ve istikrarının desteklenmesini de içeren mutabakat muhtırası imzalandığı kaydedildi.

Mutabakat muhtırasının imzalandığı toplantıda, iki ülke arasındaki ilişkilerin desteklenmesi, terör ve terörün bölgeye yönelik tehditleri ile IŞİD ile mücadelede güvenlik, istihbarat ve askeri koordinasyon, terörden kurtarılmış bölgelerin yeniden inşasına katkının zorunluluğunun da ele alındığı aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, toplantıda, yatırım ve ticaretin desteklenmesi, enerji, elektrik, petrol, gaz, sağlık, çevre konularında işbirliği, deneyimlerin alış verişi ile bankacılık ve finans sektörünün geliştirilmesi, Irak'taki Türk güçleri, Suriye krizi ve krizin siyasi yollarla çözülmesi ile oradaki savaşın sonlandırılmasının da görüşüldüğü bildirildi.

3. Irak-İngiliz Ticaret Bakanları Toplantısı'nın açılışında konuşan Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi'nin, ülkesinin karşılıklı menfaat ve ortak çıkar esasları üzerine ticari ilişkileri geliştirmeye devam etmekte kararlı olduğunu belirttiği de ifade edildi.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?