banner15

Irak IMF'ye teslim; 'yardım paketi'ni bekliyor

IMF Irak misyonu, ülke ekonomisini izlemeye alarak yardım paketi hazırlayacak, hazırlanacak paket 2016 başında IMF yönetimine sunulacak

Irak IMF'ye teslim; 'yardım paketi'ni bekliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IMF'nin Irak'a IŞİD'le mücadelenin yüksek maliyeti ve düşen petrol fiyatları sebebiyle yardım paketi sunulması konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

IMF Irak misyonu şefi Christian Josz tarafından yapılan açıklamada Irak'ın ekonomik reformlarının takip edildiği belirtilerek ülkeye finansal düzenleme konusunda yardım edileceği kaydedildi. IMF, paket için ülkeyi izlemeye alacak. İzleme programı bu yılın sonunda başlayacak. Anlaşma 2016 başında IMF yönetimine sunulacak.

Açıklamada anlaşmanın aynı zamanda terör finansmanı ile mücadele ve kara para aklamaya karşı önlemlerin arttırılmasının da öngörüldüğü belirtilerek ülkenin 2014 - 2016 arası petrol dışı açığını kapatmak için çalışmalar yapılacağı ifade edildi.

Josz açıklamasında Irak bütçesinin önemli ölçüde petrol gelirlerine dayandığını belirterek fiyatların düşmesi üzerine ülkeye yardım etme kararı alındığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 11:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35