banner15

Irak İslam Ordusu Sözcüsü: Irak'da çare Sünni hükümet

Irak Başbakanı Maliki yönetiminin arananlar listesinde bulunan Irak İslam Ordusu isimli örgütün sözcüsü Ahmet el Debbaş, Irak'ta bundan sonra çözüm için tek çarenin Sünni federal bir hükümetin kurulması olduğunu söyledi

Irak İslam Ordusu Sözcüsü: Irak'da çare Sünni hükümet

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerikan işgaline karşı direnen Iraklı silahlı grupların başında gelen Irak İslam Ordusu’nun sözcüsü Ahmet El Debbaş ‘Yaşadığımız acıları unutup, affetme ve yeni bir başlangıç yapma zamanı geldi. Federal bir Irak herkes için çözüm olacaktır. Çevre devletlerin de bu yönde olumlu katkılarını bekliyoruz. Aksi takdirde kriz büyür ve bütün bölgeyi sarar’ diyerek Iraklı Sünni Arapların geri adım atmayacağını söyledi.

Al Jazeera Türk'te yer alan habere göre, her zaman Irak’ın bütünlüğünden yana olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini söyleyen Debbaş, Irak’ta Federal Kürt Yönetiminin başarılı bir model olduğuna inandığını ifade ediyor. 

Debbaş açıklamalarında, "Kürt bölgesi her zaman Irak’ın bir parçası olmuştur. Ve bütün Iraklılara kucak açmıştır. Kürdistan’da oturmuş bir sistem, devlet mekanizması ve güvenlik birimleri vardır. Biz Sünni Araplar olarak aynı imkanlara ait bir bölgemiz olsun istiyoruz. Sünniler kendi bölgelerinin güvenliğini sağlayıp, yönetmeye başladığında kapılarımız Şiilere, Kürtlere ve Irak’ın diğer tüm kesimlerine açık olacak. Biz Sünniler bir ümmet olarak herkesi kucaklamaktan yanayız. Mezhep ayrımı üzerine siyaset yapanları bu anlayışla devam etmesi mümkün değil. Sağlıklı, gerçek bir değişimin vakti gelmiştir. Sünni ve Şiiler arasında ilkesel (akideye dayalı) bir anlaşmazlık sözkonusu. Bu konunun çözümü ancak federal bölgesel yönetimler veya konfederal bir yönetimle mümkündür." ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2014, 16:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48