banner15

Irak İslam Partisi'ne Saldırı: 5 Ölü

Bağdat'ın kuzey bölgesinde bulunan Sünni Arapların en büyük partisi olan Irak İslam Partisi'nin bürosunun yakınlarındaki patlamada, 5 kişi öldü. Öte yandan Irak’taki Şii ve Kürtlerin ulusal bir hükümet kurmak için uzlaştıkları belirtiliyor.

Irak İslam Partisi'ne Saldırı: 5 Ölü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak polisi, başkent Bağdat'ın 60 kilometre kuzeyindeki Halis bölgesinde, Irak İslam Partisi'nin bürosunun yakınlarındaki patlamada, 2 kişinin de yaralandığını kaydetti. Polis, saldırıda, 15 Aralık'ta yapılan parlamento seçimlerine katılan Sünni koalisyonda yer alan partinin üyelerinin hedef alındığını belirtti. Irak İslam Partisi, Sünni Ulusal Uzlaşı Cephesi ittifakı altında seçimlere katılmıştı.

Öte yandan Irak'ın başkenti Bağdat'ta Dicle Nehri kenarında oturan insanların üzerine, yoldan geçen bir araçtan ateş açıldı. Saldırıda 9 kişi öldü, 16 kişi yaralandı. Saldırının kimler tarafından düzenlendiği ve nedeni bilinmiyor. Ancak polis kaynakları, nehir kenarındaki grubun içki içmekte olduğunu ve saldırının nedeninin bu olabileceğini belirttiler.

Şiiler ile Kürtler Uzlaştı

Irak’ta, Şiilerin Birleşik Irak İttifakı’ndan Abdülaziz El Hekim ile Kürt ittifakından Devlet Başkanı Celal Talabani’nin ulusal bir hükümet kurmak için uzlaştıkları belirtiliyor.

El-Hayat gazetesinin haberine göre; eski hükümeti de oluşturan Birleşik Irak İttifakıyla Kürt İttifakı; terörizmin yok edilmesi, Devlet Başkanı’nın yetkilerinin artırılması, 15 Ekim’deki referandumla kabul edilen anayasanın değiştirilmemesi ve federalizmin ülkenin kuzeyinde, güneyinde ve orta kesiminde uygulanması konularında anlaştı. Taraflar ayrıca, hükümete katılımlarını sağlamak için seçimlerde başarı sağlayan gruplarla görüşmeyi de kararlaştırdı.

Şiilerle Kürtlerin bu anlaşmayla şimdiye kadar elde ettikleri kazanımları korumak istediklerini yazan gazete, özellikle federalizm konusunun; anayasada istedikleri değişiklikleri gerçekleştirmek için siyasi sürece katılan Sünnileri, bölebileceğini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2020, 07:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa aygun
Mustafa aygun - 6 ay Önce

Mucahitler daha cok destan yazacak Libyada.Nice zaferlere

Hasan Hüseyin kalaycı
Hasan Hüseyin kalaycı - 6 ay Önce

Elhamdülillah. Hak geldi, batıl zail oldu.

Öfk
Öfk - 6 ay Önce

Allah ordumuza güç versin

Alp kaan
Alp kaan - 6 ay Önce

Sonunda düştü helal

banner39

banner50

banner47

banner48