banner15

Irak Kürt Yönetimi'nde akaryakıt sıkıntısı artıyor

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nde daha önce 500 dinar olan benzinin fiyatı son gelişmelerden sonra 2 bin dinara kadar çıktı

Irak Kürt Yönetimi'nde akaryakıt sıkıntısı artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın Tikrit kentinde bulunan Beyci rafinerinin, IŞİD öncülüğündeki silahlı güçlerin eline geçmesinin ardından Kürt Bölgesel Yönetimi'nin üç kenti Erbil, Süleymaniye ve Duhok'ta yakıt sıkıntısı sürüyor.

Araç sahipleri, petrol istasyonları önünde oluşan uzun kuyruklara girerek, 15 saati aşan bir beklemeden sonra yakıt alabiliyor. IKBY hükümeti, benzin kuyruklarını azaltmak için çift ve tek plakalı araçlara, farklı günlerde benzin alma kuralı getirdi. Ardından da soruna çözüm bulunamayınca bu kez de araç sahiplerine kupon dağıtıldı.

Kupon dağıtımı da benzin istasyonlarının önündeki kuyrukları azaltmadı. Bu durum, akaryakıtın karaborsada satışını beraberinde getirdi. Daha önce 500 Irak dinarına satılan bir litre benzin, karaborsada 2 bin dinardan alıcı buluyor.

DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI HAWRAMİ GENEL KURULA DAVET EDİLDİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Meclisi Başkanı Yusuf Muhammet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, akaryakıt krizi hakkında bilgi almak için Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami'yi genel kurula davet ettiklerini bildirdi.

Meclisin bünyesinde kurulan Enerji ve Doğal Kaynaklar Komisyonu'nun, akaryakıt sıkıntısını çözmek için birkaç toplantı yaptığını aktaran Muhammet, "Sağlıklı bir plan ve program geliştirmek için Aşti Hawrami'den son durum hakkında bilgi alacağız" dedi.

IKBY hükümeti, sorunun büyümesini engellemek için Türkiye'den işlenmiş ham petrol talep etmişti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Beyci Rafinerisi'nin kapanması sonrası günlük 4 bin tonluk benzin ihtiyacının, Türkiye'den karşılanmasıyla ilgili Irak'tan kendilerine talep geldiğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2014, 14:09
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48