banner39

Irak mafyayı bitirmeye kararlı

Irak'ta,elektrik kesintilerine çözüm bulmak için yatırım komisyonu oluşturuluyor.

Irak 31.07.2012, 01:27 31.07.2012, 01:27
Irak mafyayı bitirmeye kararlı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak parlamentosu, ülkede yaşanan elektrik kesintilerine çözüm bulmak için enerji konusunda özel bir yatırım komisyonu oluşturulması kararını onayladı.

Irak parlamentosu milletvekillerinden Muhammed el-Halidi, gazetecilere yaptığı açıklamada, parlamentonun elektrik sıkıntısına çözüm bulmak için bir elektrik yatırım komisyonu oluşturmaya oy çokluğuyla karar verdiğini söyledi.

Bu kararın, yaşanan elektrik krizinin devam etmesinden sorumlu olan mafyaya büyük bir darbe indireceğini belirten Halidi, ''Oluşturulacak bu yeni heyet, Irak'ta yatırım yapmak isteyen yabancıların önünü açacak ve elektrik açığını kapatacaktır'' diye konuştu.

Elektrik alanındaki yatırım projesinin jeneratörlere alternatif bir proje olacağını söyleyen Halidi, Irak halkının elektrik kesintilerinden dolayı yaşadığı sıkıntılara dikkati çekti.

Irak, İran ve Türkiye'den elektrik ithal ediyor. Irak'ta 1990'dan beri yaşanan elektrik sıkıntısı 2003'ten sonra daha da arttı.

Son beş yıldır da elektrik tesislerine saldırılar düzenleyen Irak mafyası, bilinçli bir şekilde tahrip ettiği tesislerin yeniden inşası için devletin açtığı ihalelere katılarak haksız kazanç sağlıyor.

Irak'ta elektrik kesintileri gün içinde 20 saate kadar ulaştı. Bu nedenle halkın jeneratörlere olan talebi her geçen gün artıyor.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü