banner39

Irak Meclis Başkanı ABD'den müdahale istedi

Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi, Musul'da IŞİD'e karşı mücadele etme konusunda etkili olamadıklarını ve ABD'nin müdahale etmesi gerektiğini söyledi

Irak 10.06.2014, 12:51 10.06.2014, 15:10
Irak Meclis Başkanı ABD'den müdahale istedi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi, Amerika Birleşik Devletleri'den müdahale talebinde bulundu.  Nuceyfi, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul'un merkezinde kontrolü tamamen ele geçirdiğini ve Selahaddin kentine ilerlediğini de söyledi. Bağdat'taki büyükelçisinden ABD'nin müdahale etmesini talep ettiğini kaydeden Nuceyfi, şunları söyledi:

"Bu kadar güvenlik gücü, asker vardı burada. Nasıl oldu da bütün bu güvenlik güçleri terör karşısında geri kaçtı ve kenti IŞİD'e teslim etti? Güvenlik güçlerinini Musul'dan kaçışı ile ilgili acil bir soruşturma başlatılmalı. Bütün siyasi taraflar bu teröre karşı durmalı. Teröre destek veren ülkelere karşı net tavır alınmalı"

Nuceyfi ayrıca IŞİD'in Musul'a girmesi sonucu yüz binlerce insanın bölgeden kaçmaya çalıştığını belirtti.

Nuceyfi'ye göre, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani peşmergelerin Musul'a müdahaleye hazır olduğunu, ancak öncesinde Bağdat yönetimiyle görüşülüp düzenlemeler yapılması gerektiğii söyledi.

Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi Musul'daki havaalanında uçak ve helikopterlerin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'in eline geçtiğini açıklayarak ABD'den yardım istedi. Nuceyfi, Irak Kürdistan Özerk Bölgesi lideri Mesud Barzani ile de görüştüğünü ve onların kendilerine yardım etmeye hazır olduğunu da açıkladı.
 
Musul'da Beduş Hapishanesinden serbest bırakılan mahkumlar
 
MUSUL VALİSİ NUCEYFİ ELİNE SİLAH ALDI

Musul Valisi Useyil Nuceyfi Musul'un bazı bölgeleri kontrol altına alan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı terör örgütüne karşı eline silah aldı.

Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi'nin kardeşi olan Useyil Nuceyfi kendi facebook sayfasında, korumaları ile beraber Musul caddelerinde gezip silah taşıdığı fotoğrafları yayınladı. El Cezire'nin yayınına katılan Useyil Nuceyfi, Musul'un kırsal bölgesinde bulunduğunu, ama güvenlik nedeniyle yerini açıklamayacağını söyledi.

Perşembe gününden bu yana IŞİD ile Musul emniyet güçleri arasında devam eden çatışmalarda 70 sivil ve 41 emniyet mensubu hayatını kaybetmişti.

IŞİD'in Musul'da 8 mahalleyi kontrol altına aldığı belirtiliyor. Rudaw internet sitesine konuşan Musul Emniyet Müdürlüğü basın sözcüsü Rayid Mazin, IŞİD'in kontrol altına aldığı mahalleleri 2 günde temizleyeceklerini ifade etti.

NUCEYFİ: IŞİD'İ BÜYÜK BİR ÜLKE DESTEKLİYOR

Musul kentinin çok kısa bir sürede terör örgütü IŞİD’in eline geçtiğine yönelik bir başka soruya ise Nuceyfi, “Ordu güçleri hiç bir neden olmadan görev yerlerini terk etti. Asker de başındaki komutan da yerinde durmadı. Ordu silahları yerlerde, zırhlı araçlar bomboş sokaklarda bırakılmış durumda. Tüm savunma hatları çok kısa zamanda hatta rekor bir sürede ordu tarafından boşaltıldı. Bir kaç dakika önce Salahaddin iline bağlı Şırgat Askeri Havaalanı teröristlere terk edildi. Bu konu hakkında mutlaka soruşturma ve incelemeler yapılacaktır. Musul ve Irak genelini tehdit eden İŞİD’i büyük bir ülke desteklemektedir. Bu konuyu daha sonra mutlaka ele alacağız ancak şuan Musul ve ülkeyi kurtarma zamanıdır” diye cevap verdi.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?