banner39

Irak Meclis Başkanı: Maliki ile koalisyon kurmayız

Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan Irak seçimlerinde oyunu kullanan Nuceyfi, Maliki ile kurulan koalisyondan hayır gelmediğini gördüklerini, bir daha kendisiyle koalisyon kurmayacaklarını söyledi

Irak 30.04.2014, 15:53 30.04.2014, 15:53
Irak Meclis Başkanı: Maliki ile koalisyon kurmayız

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi Nuri Maliki ile koalisyona girmeyeceklerini söyledi.

Oyunu Bağdat'taki ‘yeşil bölgede’ kullanan Nuceyfi, “Maliki ile yapmış olduğumuz koalisyonun bir faydası olmadığını gördük” dedi.

Nuceyfi, Maliki dışındaki gruplarla koalisyona hazır olduklarını belirtti.

BAĞDAT'TA OLAĞANÜSTÜ ÖNLEMLER

Irak'ın başkenti Bağdat'ta alınan olağanüstü güvenlik önlemleri, seçime katılımı olumlu etkiledi. Seçmenler, kayıtlarının olduğu seçim merkezlerine gelerek oylarını kullanmaya devam ediyor.

Bağdat'ta seçim öncesi başlatılan güvenlik önlemleri, oy kullanımının başlamasıyla üst seviyeye çıkarıldı. Uluslararası Bağdat Havalimanı uçuşlara kapatıldı. Şehre giriş çıkışlar yasaklandı. Seçim merkezlerinin bulunduğu cadde ve sokakların başına beton bloklar konuldu. Oy kullanmak için gelen vatandaşların üst araması yapıldıktan sonra seçim merkezine alındı.

Bombalı saldırıları önlemek için seçim süresi boyunca araçların trafiğe çıkması yasaklandı. Bu uygulama, insanların seçim bölgesine ulaşmasını olumsuz etkilese de güvenlik noktasında polis ve askerin işini kolaylaştırdı. Helikopterlerle kentteki genel güvenlik durumu sürekli kontrol edildi. Zaman zaman seçime katılımı önlemek için bomba ihbarları yapılsa da halk bunlara pek itibar etmedi.

Ülke dışından gelen yabancı gözetmenler, seçim görevlileri ve gazetecilerin araçlarla trafiğe çıkmasına izin verildi.

Bu arada seçimde polis ve askerlerin, çift kartla birden fazla oy kullandıkları öne sürüldü. Bu konuyla ilgili şikayetler, Yüksek Seçim Kurulu'na bildirildi.

KUZEY IRAK’TA DURUM DAHA SAKİN

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY), ülke geneline göre olaysız ve daha sakin bir seçim havası yaşanıyor. 

Erbil, Süleymaniye ve Duhok'ta insanların, seçim merkezlerine giderek oylarını kullanması için gereken kolaylıklar sağlandı. Araçların trafiğe çıkmasına herhangi bir sınırlama getirilmedi. 

Seçmenler, hem Irak milletvekili seçimleri hem de Kürt bölgesindeki valilik ile il genel meclis üyelerinin seçimi için oy kullandı. 

IKBY Başkanı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Lideri Mesut Barzani ile diğer parti liderlerinin çağrıları, vatandaşları seçime katılmaya teşvik etti. Oy vermeye gelen kadın ve erkekler, üst araması yapıldıktan sonra farklı girişlerden seçim merkezlerine alındı. 

Erbil'deki kadınlar, geleneksel kıyafetleriyle sandık başında oylarını attı. Görevliler, seçim merkezlerine aileleriyle gelen çocukların parmağına da mürekkep vurdu. Çocukların mürekkepli parmaklarıyla verdiği pozlar, gazetecilerce fotoğraflandı. 

Hasta, yaşlı ve engelli vatandaşlar da yakınlarının yardımıyla sandık başına getirilerek oylarını kullandılar. 

Kürt bölgesindeki vilayetlerden Erbil 16, Süleymaniye 18 ve Duhok 12 sandalye ile Irak Meclisi'nde temsil ediliyor.  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?