banner15

Irak meclisi 12 Ağustos'a gün attı

Irak meclisi, yeni hükümetin kurulması için gerçekleştirilmesi planlanan meclis oturumunu 12 Ağustos tarihine ertelediğini duyurdu

Irak meclisi 12 Ağustos'a gün attı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak'ta Nisan ayında seçilen meclis aradan o kadar zaman geçmesine rağmen hala toplanabilmiş değil. Geçtiğimiz hafta ilk defa toplanan meclis çıkan tartışmaların ardından karar alamadan dağılmıştı. İkinci oturum içinse 12 Ağustos tarihinin belirlendiği duyuruldu.

Irak meclisi adına açıklamayı meclis sözcülerinden, Mehdi el Hafız yaptı, Hafız yeni hükümetin kurulması için gerçekleştirilecek oturumun 12 Ağustosz'ta yapılmasını kararlaştırdıklarını bildirdi. 

Ertelemeyle ilgili açıklama yapan Sünni milletvekili Selim el Cebur, meclisteki tarafların anlaşamadığını bu yüzden de toplantı yapılsa da yeterli sayıya ulaşılamayacağını ifade etti. Bu yüzden oturumun bir ay sonrasına ertelendiğini kaydetti.

Irak meclisinin, yeni hükümeti oluşturmakta başarısız olmaları ve birbirinden uzak tarihlere oturum koymaları birçok kesim tarafından, hiçbirşey yapmamak olarak adlandırılıyor ve şiddetli eleştirileri üzerinde topluyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2014, 15:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48