banner39

Irak Musul'daki Türk askeri için BM'ye başvurdu

Irak, BMGK'ya başvurarak Musul'da konuşlanan Türk askerinin çekilmesini talep etti

Irak 12.12.2015, 07:42 12.12.2015, 07:42
Irak Musul'daki Türk askeri için BM'ye başvurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak, BM Güvelik Konseyi (BMGK)ne mektupla başvurarak, Türk askerlerinin Irak'tan bir an önce şartsız olarak çekilmesini talep etti.

Irak'ın BM Daimi Temsilcisi Muhammed Ali el-Hakim tarafından BMGK Başkanlığı'na sunulan mektupta, Türk askerlerinin Irak'ta bulunmasının "uluslararası hukukun açık ihlali" olduğu savunularak, Konsey'den, Türk askerlerinin Irak topraklarından çekilmesi ve bir daha Irak'ın egemenliğini ihlal etmemesini Türkiye'den talep etmesi istendi.

Mektupta, sorunun diplomatik yollarla ve iki ülke arasında diyalogla çözülmesi için Irak'ın çaba gösterdiği ancak "Türkiye'nin askerlerini çekme konusunda ikna edilemediği" iddia edildi.

"Irak'ın, Türkiye'nin agresif eylemini durdurmak ve kendini savunmak için gerekli her türlü önlemi alma hakkı vardır" ifadeleri kullanılan mektupta, konunun, komşuluk ilişkilerini bozma ve bölge ile uluslararası barış ve güvenliğe tehdit oluşturma riski olduğu savunuldu.

"DİYALOĞUN SÜRMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ"

BM Güvenlik Konseyi aralık dönem başkanı ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'ın mektubunu aldıklarını ve talep edildiği üzere Konsey üyelerine dağıtacaklarını söyledi.

Sorunun çözülemediğinin açık olduğunu belirten Power, "Biz ABD olarak Irak'ta her türlü askeri görevlendirmenin Irak hükümetinin rızasıyla olması gerektiğini vurguladık. Bu zor durumdan dostane bir şekilde çıkılması için Irak ve Türkiye'nin diyaloğunun sürmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?