Irak Ordusu El-Kaide'ye karşı aşiretlerden destek alıyor

Irak Ordusu, Felluce, Ramadi ve Anbar'da yaşanan çatışmalarda daha güçlü hale gelebilmek ve El-Kaide'yi yenmek için bölgedeki aşiretlerden yardım alacak

Irak Ordusu El-Kaide'ye karşı aşiretlerden destek alıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak güvenlik güçleri, geçtiğimiz hafta yaşanan çatışmalar ve bombalı saldırılarda bazı kayıplar vermiş ve zaafa uğramıştı. Irak'la Suriye sınırında yeni bir devlet kurmayı amaçlayan El-Kaide yanlısı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile Irak güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Irak güvenlik güçleri bölge aşiretlerini ordu saflarına alıp El-Kaide güçlerine karşı elini güçlendirmek istiyor. Aşiret liderleriyle görüşen ordu çoğuyla anlaşmaya vardığını açıkladı.

İsmini vermek istemeyen bir aşiret lideri yaptığı açıklamada, "Bu topraklarda El-Kaide'ye yer yok, onlara kesinlikle izin vermeyeceğiz" dedi.

Irak'ta bu yöntem El-Kaide'ye karşı daha önce de Amerikan ordusu tarafından kullanılmıştı, El-Kaide'nin 2004 yılında Irak'ın birçok bölgesinde güçlü hale gelmesinin ardından, Amerikan ordusu aşiret mensuplarını silahlandırarak El-Kaide'ye karşı savaştırmış ve başarıya ulaşmıştı.

IŞİD Irak'ta yaptığı çatışmaların yanı sıra, Suriye'de de hem Esad güçlerine hem de yeni kurulmuş olan Mücahitler Ordusu'na karşı savaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2014, 11:28
banner53
YORUM EKLE

banner39