Irak Ordusu'ndan Enbar'a operasyon: 15 ölü

Irak Ordusu'nun Enbar'da düzenlediği operasyonda 15 kişi öldü, ölenlerinm sivil olduğu belirtiliyor

Irak Ordusu'ndan Enbar'a operasyon: 15 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak ordusunun, Enbar vilayetinde düzenlediği saldırılarda 15 kişinin öldüğü, 40 kişinin yaralandığı bildirildi.

Felluce Devlet Hastanesi Başhekimi Ahmed eş-Şami, hastaneye gelen 15 cesedin sivillere ait olduğunu, aralarında ağır yaralıların da bulunduğu kişilerin ise ameliyata alındığını belirtti.

Askeri kaynaklar da Irak ordusunun, Ramadi'de, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) unsurlarına yönelik operasyonlara devam ettiğini, operasyonlarda IŞİD'e ait birçok mevzinin bombalandığı, onlarca IŞİD mensubunun öldürüldüğünü belirtti.

Öte yandan "Aşiret Devrimcileri" kaynakları da kendilerine mensup 7 kişinin, Irak ordusunun hava saldırısında hayatını kaybettiğini duyurdu.

Enbar ve çevresi, yaklaşık 3 aydır Irak ordusu ve kendilerini "Aşiret Devrimcileri" olarak adlandıran silahlı gruplar arasında çatışmalara sahne oluyor.

Nuri el-Maliki hükümetine karşı düzenlenen protestoların ardından ordu, Enbar'ın Felluce ve Ramadi kentleri başta olmak üzere birçok bölgeye geniş kapsamlı operasyonlar başlatmıştı. Hükümet, bölgedeki operasyonların IŞİD'e yönelik düzenlendiğini iddia ediyor ancak bölgedeki silahlı gruplar, bunu yalanlıyor.

Bu arada Irak'ın başkenti Bağdat ve diğer kentlerde dün geceden bu yana düzenlenen bombalı saldırılarda en az 46 kişi öldü

 

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2014, 13:56
banner53
YORUM EKLE

banner39