banner39

Irak, sınırdaki güvenlik önlemlerini artırdı

Irak, muhtemel askeri müdahale nedeniyle Suriye sınırındaki güvenlik tedbirlerini artırdı

Irak 12.09.2013, 15:28 12.09.2013, 15:42
Irak, sınırdaki güvenlik önlemlerini artırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak güvenlik güçlerinin, Suriye'ye yönelik muhtemel askeri müdahale nedeniyle sınır bölgesinde yer alan El-Anbar ilinde geniş çaplı güvenlik önlemleri aldığı bildirildi.

Irak'ın Suriye sınırındaki Anbar ilinde, sınır güvenliği konusunda İl Meclisi üyeleri ile polis ve askeri yetkililerin de katıldığı bir toplantı yapıldı. İl Meclisi Başkanı Sabah Kerhut, toplantı sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Operasyon olursa nasıl hareket edeceğimizi müzakere ettik. Suriye'ye düzenlenecek bir operasyonda, kurunun yanında yaş da yanacaktır. Operasyonun bize de etkisi olacaktır" dedi.

Suriye'ye müdahale durumunda Irak'ın sığınmacı akınına uğrayacağını ifade eden Kerhut, "Anbar'daki Galim ve Velid sınır kapılarından kimlerin giriş çıkış yaptığını bilmek istiyoruz. Üç kampta 12 bin Suriyeli sığınmacı kalıyor. Operasyon durumunda bu sayının artacağını tahmin ediyoruz. Onun için şimdiden hazırlıklarımıza başladık" diye konuştu.

Kerhut, Suriye'deki terörist grupların Irak'a geçmesini engellemek için bölgeye asker takviyesi yaparak güvenlik tedbirleri aldıklarını, sınırdan sadece sığınmacıların geçmesine izin verileceğini kaydetti.

Anbar İl Meclisi Başkan Yardımcısı Falih İsavi de, sığınmacıları karşılamak için çadır, yatak, mutfak eşyaları, gıda maddesi gibi insani yardım malzemeleri hazırladıklarını belirtti.

Anbar İl Meclis Üyesi Şelal Halbusi ise geçmişte ABD'nin Irak'ın Felluce kentine düzenlediği operasyonları hatırlatarak, "Suriye'deki savaşın bölgemize sıçramasından endişeleniyoruz. ABD ordusu, Felluce'ye operasyon düzenlediği zaman gizli silahlar kullandı. Felluce halkı, halen o silahların etkisinden kurtulabilmiş değil" şeklinde konuştu.

Halbusi, Arap Birliği ve Birleşmiş Milletler'e, Suriye'ye muhtemel müdahaleye karşı ciddi önlemler alma çağrısı yaptı.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?