banner39

Irak'ta antik şehir Ur günyüzüne çıkıyor

Irak'ta 4500 yıllık antik şehir Ur profesyonel ekiplerce meydana çıkarılıyor.

Irak 07.04.2010, 13:24 10.10.2019, 16:04
Irak'ta antik şehir Ur günyüzüne çıkıyor

 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak’ta 4500 yıllık Sümerlerin başkenti antik şehir Ur’un tamamen ortaya çıkarılmasıyla, Mısır piramitleri gölgede kalabilir. Ancak hazinelerin tamamen günyüzüne çıkarılması için uzun yıllar gerekiyor.
 
Amerikan askerleri tarafından başında nöbet tutulan 4500 yıllık Sümerlerin başkenti Ur şehri İncil’de zikredildiği şekliyle Hz. İbrahim (a.s.)’ın doğum yeri ve medeniyetin beşiklerinden biri olarak kabul ediliyor. Bugünkü Irak’ın kuzeyinde bulunan Nasıriyye şehrine yakın bir yerde bulunan Ur şehrinin zenginliklerinin gün yüzüne çıkması için yapılan kazı çalışmalarının uzun yıllar süreceği tahmin ediliyor. Saddam’ın devrildiği 2003 yılından beri ülkede hüküm süren savaş yüzünden kazı çalışmalarına ara verilmişti. 2005’ten beri küçük bir ekiple kazı çalışmalarına yeniden başlandı.
 
Ur şehri kazı bölgesinin korunmasından sorumlu Daif Mussin, kazı çalışmalarına doğru bir şekilde başlanabilirse tonlarca tarihi kalıntının çıkarılabileceğini, ortaya çıkarılacak eserlerin Mısır’daki el-Ciza piramitlerinden daha büyük anlam taşıyacağını söyledi.
 
Yirminci yüzyılın başlarında İngiliz arkeolog Charles Leonard Woolley Ur’da kazı çalışmaları yapmış ve 16 Kral mezarını ortaya çıkarmıştı. Mezarlardan çıkarılan altın eşyaların maddi değeri yanında buranın Mısır’daki Firavun mezarlarından en az 1000 yıl daha eski olmasından dolayı tarihi değeri de çok daha fazla.
 
Daif Mussin, eğer bu bölgenin Hz. İbrahim (a.s.)’ın doğum yeri olduğu kesinleşirse, Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar tarafından aynı şekilde önem verildiği için dünyaca ünlü bir yer haline geleceğini belirtti. İngiliz arkiolog Woolley’in yaptığı kazı çalışmalarında bulunan bir tuğlada İbrahim isminin yazılı olduğu görülmüştü.
 
Şimdiye kadar yapılan kazı çalışmaları sonucu antik şehrin sadece yüzde 20’si gün yüzüne çıkartılabildi. Kazı çalışmalarını yürüten İngiliz ve Amerikan arkiologlar şehrin tamamının ortaya çıkarılmasının otuz yıl süreceğini tahmin ediyorlar.

Yorumlar (1)
Gülçin bayar 3 yıl önce
İnşAllah bu tarihin ortaya çıkması 30yıldan kısa sürer. Komple merakla okuduğum bu tarihin saklı kalması hala çok üzücü
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?