banner39

Irak'ta göstericiler Şii partilere ait büroları ateşe verdi.. Bir başbakan adayı geri çekildi

Irak'ta, İran'a yakınlığıyla bilinen Bina Koalisyonu'nun başbakan adayı Kusay es-Süheyl yarıştan çekildi. Hükümet karşıtı gösterilere katılan bir aktivistin uğradığı suikastın ardından, tedavi gördüğü hastanede ölümü üzerine bir grup gösterici Şii parti ve gruplara ait büroları ateşe verdi

Irak 25.12.2019, 12:40
Irak'ta göstericiler Şii partilere ait büroları ateşe verdi.. Bir başbakan adayı geri çekildi

Iraklı göstericiler, 15 Aralık'ta uğradığı suikast sonucu yaralanan aktivist Sair Kerim et-Tayyib'in bugün ölümü üzerine, Divaniyye kentindeki Şii partilere ait bazı büroları yaktı. 

Irak Bağımsız İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinden 15 Aralık'ta yapılan açıklamada, aktivistler Ali Hamza el-Medeni ve Sair Kerim et-Tayyib'in kullandıkları araca yerleştirilen patlayıcının infilak etmesi sonucu, aktivistlerin yaralandığı belirtilmişti.

Hastane kaynaklarından alınan bilgiye göre, olayda ağır yaralanan aktivist Tayyib, bugün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 

Tayyib'in ölüm haberinin ardından bir grup gösterici, eski Başbakan Nuri el-Maliki'nin liderliğindeki İslami Dava Partisi, Ammar Hekim liderliğindeki Ulusal Hikmet Akımı, Haşdi Şabi çatısı altındaki Bedir Tugayı ve İran'a yakınlığıyla bilinen Şii milis gücü Asaib Ehlil Hak'ın bürolarını ateşe verdi.

Gösterilerin koordinasyonunu sağlayan taraflardan aktivist Tayyib'in ölümüne tepki olarak Bağdat'taki ana yolların kapatılması çağrısı yapıldı.

Güvenlik kaynakları, onlarca göstericinin, Tayyib'in ölümünü protesto etmek için Bağdat'ın orta kesimindeki Muhammed el-Kasım Otoyolu'nu trafiğe kapattığını kaydetti.

Necef ilindeki göstericiler de ildeki bazı yolları trafiğe kapattı.

Irak Yüksek Bağımsız İnsan Hakları Komiserliği Üyesi Ali Bayatlı, 22 Aralık'ta yaptığı açıklamada, ülkede 1 Ekim'den bu yana devam eden hükümet karşıtı gösterilere katılan 26 aktivistin suikast sonucu öldürüldüğünü duyurmuştu. 

Irak'ta Bina Koalisyonu'nun başbakan adayı Süheyl yarıştan çekildi

Irak'ta, İran'a yakınlığıyla bilinen Bina Koalisyonu'nun başbakan adayı Kusay es-Süheyl yarıştan çekildi.

Süheyl, kendisini aday gösteren Irak Meclisi'ndeki Bina Koalisyonu'na yazdığı açık mektupta, "ülkedeki mevcut durumun başbakanlık yapması için elverişli olmaması nedeniyle yarıştan çekildiğini" ifade etti.

Halen Yüksek Öğretim Bakanı olan Süheyl'in muhtemel başbakanlığına, 1 Ekim'den bu yana meydanları dolduran göstericiler yoğun tepki göstermişti.

Süheyl yerine başka aday

Öte yandan Bina Koalisyonu Milletvekili Uday Awwadi, yaptığı basın açıklamasında, Süheyl yerine başbakan adayı olarak Basra Valisi Esad İdani ismini Cumhurbaşkanı Berhem Salih'e sunacaklarını duyurdu.

İdani'nin başbakanlığına da sıcak bakmayan göstericiler, yeni başbakanın bağımsız ve 2003 sonrası siyasette yer almayan bir isim olmasını istiyor.

Bina Koalisyonu, Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin siyasi ayağı olan Fetih Koalisyonu, eski Başbakan Nuri el-Maliki liderliğindeki Kanun Devleti Koalisyonu ve Sünni Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi'nin başını çektiği Irak Güçler Birliği Koalisyonu'ndan oluşuyor.

Koalisyon, 329 sandalyeli Irak Meclisinin 167 vekille en büyük grubu olduğunu öne sürüyor ve başbakanlık için gösterdikleri adayın kabul edilmesini istiyor.

Buna karşılık Cumhurbaşkanı Salih'in sokağın koalisyona yönelik tepkisi nedeniyle söz konusu grubun başbakan adayına hükümeti kurma görevini vermek istemediği iddia ediliyor.

- Aktivist ve göstericileri kim öldürüyor?

Gösteriler nedeniyle 29 Kasım'da görevinden istifa eden Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, daha önce yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin gösterilere müdahale sırasında gerçek mermi kullandığı itirafında bulunmuştu.

Irak Savunma Bakanı Necah eş-Şammari, 15 Kasım'da yaptığı açıklamada, hükümet karşıtı protestolar sırasında bazı göstericilerin hayatını kaybetmesinden "üçüncü tarafı" sorumlu tutmuştu. Şammari "üçüncü taraf" ile kimleri kastettiğine ilişkin ise detaylı bilgi vermemişti.
ABD'nin Irak'ı 2003'te işgal etmesinden bu yana ülkenin iç işlerine karıştığı iddia edilen İran'ın, Bağdat'taki mevcut siyasi yapıyı koruma adına gösterileri bastırmaya çalıştığı öne sürülüyor.

- Irak'taki gösteriler

Irak Yüksek Bağımsız İnsan Hakları Komiserliğinin 4 Aralık'ta yaptığı açıklamaya göre, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliği ülkede geniş çaplı gösterilere neden oldu. 1 Ekim'de başlayan gösterilerde en az 460 kişi öldü, 19 bin kişi yaralandı.
Gösteriler boyunca 2 bin 700 eylemci gözaltına alınıp serbest bırakıldı ancak halen 107 göstericinin tutukluluğu devam ediyor.
Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle 29 Kasım'da istifa etmek zorunda kalmıştı.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?