banner39

Irak'tan önemli PKK açıklaması

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Tahsin Hafaci, Sincar'da merkezi yönetim güçleri dışında hiçbir silahlı yapıya (PKK) izin verilmeyeceğini söyledi.

Irak 18.03.2021, 12:27
Irak'tan önemli PKK açıklaması

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Pilot Tümgeneral Tahsin Hafaci, Bağdat'ta AA muhabirine Sincar'daki güvenlik durumundaki son gelişmelerle terör örgütü PKK ve Haşdi Şabi'nin varlığıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bağdat ve Erbil arasında imzalanan Sincar Anlaşması'na bağlı olduklarını ve uygulanması için çalıştıklarını ifade eden Hafaci, "Emniyet yetkilileri, Sincar içerisinde hiçbir silahlı yapıya izin verilmeyeceği konusunda ısrarcı. Başkomutanın da (Başbakan Kazımi) Sincar Anlaşması'nın başarıya ulaşması için verdiği talimatları nettir. Sincar'da ordu, polis, Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı ve İstihbarat dışında hiçbir silahlı yapının (PKK terörü) faaliyet göstermesine izin verilmeyecek." dedi.

PKK terör örgütünün bölgenin neresinde bulunduğu sorusuna karşı ise Tümgeneral Hafaci, şu yanıtı verdi:

"Sincar'daki askeri birlikler ordu ve federal polis gücünden oluşuyor. İlçede sadece Irak bayrağı göndere çekilmiş durumda. Oradaki güvenlik güçlerine karşı hiçbir saldırıya da müsaade (PKK yandaşları saldırmıştı) edilmeyecek. Sincar'daki tüm karargahların (PKK'nın bulunduğu) boşaltılmasında başarılı olduk. Sincar halkı Ezidiler ve diğer bileşenlerle birlikte çalışacağız."

AA

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?