banner39

Irak topraklarının beşte biri IŞİD'in elinde

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Allavi: "IŞİD, Irak topraklarının beşte birini kontrol altında tutuyor" dedi

Irak 15.02.2015, 09:16 15.02.2015, 09:16
Irak topraklarının beşte biri IŞİD'in elinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi, ülke topraklarının beşte birinin IŞİD kontrolü altında olduğunu söyledi.

Allavi, yaptığı açıklamada, Irak'ın bazı bölgelerinde yaşanan gerginliklerin tekrar edilmemesi için silahlı kuvvetlere bağlı milli muhafız birliğinin kurulması gerektiğini ifade etti.

"IŞİD, Irak topraklarının beşte birini kontrol altında tutuyor" diyen Allavi, örgütün işgal ettiği bölgelerden çıkarılması esnasında güvenliğin sağlanması için milli bir gücün varlığının şart olduğunu kaydetti.

Allavi, milli muhafız birliğinin daimi olmaması gerektiğini, toplumsal yapının farklı askeri isimler altında gruplara bölünmesinin Irak'ın bütünlüğünü bozacağını vurguladı.

Ulusal uzlaşı konusuna da değinen Allavi, "Uzlaşı projesinin hayata geçirilmesinin önünde engeller var. Geçtiğimiz günlerde bakanlar kurulunda salt çoğunlukla alınan Baas Partisi'nin yasaklanmasıyla ilgili kanunların askıya alınması sebebiyle büyük aksilikler yaşandı" diye konuştu. Allavi, uzlaşı projesi ve önündeki engellerle ilgili ayrıntılı bilgi vermedi.

Irak'ta ABD işgalinin başladığı 2003'ten bu yana yaşanan güvenlik zafiyeti IŞİD'in bazı bölgelerde kontrolü ele geçirmesiyle daha da arttı. 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?