banner39

Irak, Türkiye'ye nota verdi...

Irak, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük ziyareti nedeniyle Türkiye'ye nota verdi.

Irak 03.08.2012, 17:45 03.08.2012, 23:52
Irak, Türkiye'ye nota verdi...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak hükümeti, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük ziyareti sebebiyle Türkiye'ye protesto notası verdi.

Notanın, Irak Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Bağdat maslahatgüzarına teslim edildiği belirtildi. Notada, Bakan Davutoğlu'nun Bağdat yönetiminden izin almadan yaptığı ziyaretle ilgili acil izahat istendiği kaydedildi.

TÜRKİYE'NİN CEVABI GECİKMEDİ

Dışişleri Bakanlığı'ndan Feridun Sinirlioğlu Türkiye'nin gizli gündemi olmadığını belirterek Bağdat'ın Ankara Büyükelçisi'ni bakanlığa çağırdı.ve Türkiye'nin tepkisini iletti.

Sinirlioğlu'nun görüşmede, Türkiye'nin her adımını açık ve seçik attığını, gizli bir gündemi bulunmadığını, açıklama yapılırken dikkatli olunması gerektiğini muhatabına aktardığı belirtildi.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani ile görüşmeler yapmak üzere Erbil'de bulunan Bakan Davutoğlu dün sabah sürpriz bir kararla Kerkük'e gitmişti.

Irak Dışişleri Bakanlığı, dün de internet sitesinden bir açıklama yaparak ziyarete tepki göstermişti. Başbakan Nuri el Maliki'nin partisinden bir milletvekili ve Maliki'nin basın danışmanı da Davutoğlu'nun ziyaretiyle ilgili sert açıklamalar yapmıştı.

Irak, Türkiye'nin Almanya'dan sonra en büyük ticari ortağı konumunda. İki ülke arasında yıllık 12 milyar dolara yakın ticaret hacmi bulunuyor ve bu ticaretin yarısı Kürt bölgesi ile yapılıyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
9
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?