banner39

Irak Türkmen Cephesi Başkanı da tepki gösterdi

ITC Başkanı Salihi, Papa Franciscus'un ziyareti dolayısıyla Irak Kürt Bölgesel Yönetimince (IKBY) bastırılması öngörülen hatıra pulları arasında Musul ve Kerkük'ün bölge sınırlarına dahil edildiği bir harita yayınlanmasına tepki gösterdi.

Irak 10.03.2021, 20:57 10.03.2021, 21:09
Irak Türkmen Cephesi  Başkanı da tepki gösterdi

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi konuyla ilgili bir yazılı açıklama yaptı.

Yaptığı yazılı açıklamada, Kerkük ve Musul'un da haritada yer almasının bu kentleri bölgesel çekişmeler içine çekmek anlamına geleceğini belirtti.

Suriye, İran ve Türkiye'deki bazı illeri de içeren haritanın resmedildiği bir pulun da planda yer aldığının görüldüğünü belirten Salihi, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bu adımlar bölgenin ve Irak'ın milli güvenliğini tehdit etmektedir. IKBY hükümetinden atılan bu tür vahim adımları durdurmasını ve daha önceki hataları tekrarlamamasını istiyoruz."

Terör örgütü PKK'nın sinsi emellerine hizmet edecek adımlardan sakınılması gerektiği ifade edilen açıklamada, Irak'ın egemenliği ve toprak bütünlüğüne zarar verecek her eylemden uzak durulması istendi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada da plana tepki gösterilmiş, "IKBY makamlarından bu vahim hatanın derhal düzeltilmesine yönelik gerekli açıklamanın bir an önce ve net bir şekilde yapılmasını bekliyoruz." ifadeleri kullanılmıştı.

Kaynak: AA
banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?