Irak Türkmen Cephesi'nden Kerkük talebi

Sünni Azim Koalisyonu lideri Hamis Hançer ile "seçim sonrası siyasi süreci" görüşen Irak Türkmen Cephesi Başkanı Hasan Turan, geniş katılımlı bir hükümet kurulması gerektiğini ve bu aşamada Kerkük'ün pazarlık konusu yapılmaması gerektiğini ifade etti.

Irak 14.12.2021, 20:43
Irak Türkmen Cephesi'nden Kerkük talebi

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Hasan Turan,  Irak Meclisindeki Sünni Azim Koalisyonu lideri Hamis Hançer ile "seçim sonrası siyasi süreci" görüştü.

Başkent Bağdat'ta gerçekleşen görüşmede Turan, Irak'ta geniş katılımlı bir hükümet kurulması gerektiğini vurguladı.

Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak'ta hükümet kurma sürecinin hassas olduğunu belirterek, Hançer ile de bu önemli süreci ve Kerkük'ü görüştüklerini aktardı.

Irak'ta geniş katılımlı, adil ve ortak bir hükümetin kurulmasının önemli olduğunu vurgulayan Turan, hükümet kurma sürecinde Kerkük'ün Bağdat ile Erbil arasında pazarlık konusu olmamasını istedi.

Son 4 yıldır Kerkük'te güvenliğin Irak federal güçler tarafından iyi bir şekilde sağlandığını hatırlatan Turan, gerek güvenlik gerek idare konusunda Bağdat'ın dışında hiç kimsenin müdahalesini istemediklerini kaydetti.

Turan ayrıca 10 Ekim'deki seçimlerle Irak Meclisine giren Türkmen milletvekillerinin tüm Türkmenleri temsil ettiğini dile getirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?