Irak Yüksek Seçim Kurulunda toplu istifa

Irak Yüksek Seçim Kurulu üyeleri, parlamentonun baskısı altında olduklarını belirterek toplu şekilde istifa ettiklerini açıkladılar

Irak Yüksek Seçim Kurulunda toplu istifa

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Yüksek Seçim Kurulu üyeleri, seçimlere yaklaşık bir ay kala  Parlamentonun baskısına maruz kaldıkları gerekçesiyle toplu istifa etti.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Kurul resmi sözcüsü Safa el Musevi, parlamentonun ve yargının adaylar konusunda iki farklı karar verdiğini, bu nedenle Yüksek Seçim Kurulu’nun aksi yöndeki iki kararı uygulayamadığı için istifa etmek zorunda kaldığını söyledi.

Dün yaptığı açıklamada El Musevi; “İki farklı kurum iki ayrı hüküm verdi ve biz hangisini uygulayacağımız konusunda karar veremedik ve istifa ettik” dedi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir başka üye, Parlamentonun Kurul’a müdahaleleri ve uygulanması mümkün olmayan kararları nedeniyle toplu bir şekilde istifa ettiklerini açıkladı.

Irak mahkemesi, Fazilet Partisi adayı Şeyh Sabah el Saidi, Muttehidun Partisi yöneticilerinden Rafi el İsavi ve Ahrar milletvekili Cevad el Şuheyli’nin adaylıklarının iptal edilmesine karar verdi. Yüksek Seçim Kurulu da kararı uyguladığını açıklamıştı.

Irak Parlamentosu ise, Mecliste bir oylama yaparak adayların uzaklaştırılmamasına karar verdi. Bu nedenle Yüksek Seçim Kurulu üyeleri istifa etti.

30 Nisan’da yapılacak olan genel seçimlerden önce patlak veren söz konusu krizin seçim süreci ve tarihini etkileyebileceği konuşuluyor.

İstifaların Kabul edilmesi durumunda seçimlerin etkilenebileceğini dile getiren gözlemciler, parlamentonun istifaları Kabul etmeyeceğini öngörüyor. Irak kanunlarına göre Yüksek Seçim Kurulu’nun istifasının parlamentoda oylanması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2014, 17:39
banner53
YORUM EKLE

banner39