banner15

Irak'ın 'IŞİD kimyasal tesis ele geçirdi' iddiası BM'de

IŞİD'in Irak'ta Saddam döneminden kalma kimyasal tesisleri ele geçirdiği BM'ye resmen bildirildi. Bu tesisler,

Irak'ın 'IŞİD kimyasal tesis ele geçirdi' iddiası BM'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Irak-Suriye-Lübnan bölgesinde giderek güçlenirken, Irak, örgütün, başkent Bağdat'ın kuzey batısındaki Muthanna'da kimyasal silah tesisini ele geçirdiğini BM'ye bildirdi.

Irak'ın BM Daimi Temsilcisi Muhammed Ali El-Hakim tarafından BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a iletilen mektupta, IŞİD mensuplarının 11 Haziran'da Bağdat yakınlarındaki Muthanna tesisini ve içindeki kimyasal maddeleri ele geçirdiklerini belirtti. Ama 'tesisi ve içindekileri de ele geçirdi' iddiası, komik olmaktan öteye gidemiyor. Çünkü Saddam'ın kurduğu söylenen bu tesisler, 12 seneden beri Irak'ı işgal altında bulunduran ABD'nin kontrolündeydi. Üstelik ABD Irak'a Saddam’ın kimyasal silah ürettiğini iddia ederek girmiş, fakat 12 yıllık işgali boyunca bu yönde herhangi bir delil sunmamıştı. 12 sene Irak'ı işgal altında tutan ABD'nin eğer böyle bir kimyasal tesis varsa, bunu niçin yok etmediği de ayrı bir mizah konusu.

Irak'ın BM'ye mektubunda, Irak Hükümeti'nin bölgedeki güvenlik durumunun kötüleşmesi nedeniyle buradaki kimyasal silahları imha etme sözünü yerine getiremeyeceği de kaydedildi.

Saddam Hüseyin rejimi döneminden kalan kimyasal tesislerde aralarında sarin gazının da bulunduğu kimyasal madde kalıntıların bulunduğu öne sürüldü.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 09:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48