banner39

Irak'ın petrol ihracatı IŞİD'e rağmen arttı

Irak'taki IŞİD sorununa rağmen Irak'ın güneyindeki petrol üretim tesisleri ve Kuzey Irak'taki petrol tesislerinin yaptığı üretim ihracat rekor seviyeye yaklaştı

Irak 25.10.2014, 09:48 25.10.2014, 09:48
Irak'ın petrol ihracatı IŞİD'e rağmen arttı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın petrol ihracatı konusunda korkulan olmadı. Ülkedeki IŞİD tehlikesinin Irak'ta bir petrol krizine neden olacağı ve Irak'ın petrol ihracatının büyük ölçüde azalacağı tahmin ediliyordu. Ancak öyle olmadı.

Petrol İhracatçısı Ülkeler Birliği (OPEC)'in en büyük ikinci petrol ihracatçısı olan Irak'ın Ekim ayı itibariyle son aylarda yaptığı petrol ihracatının mevsim rekoruna yaklaştığı belirtiliyor. 

IŞİD'in Musul'u ve çevresindeki bazı bölgeleri işgal etmesi, bununla birlikte içlerinde Irak'ın en büyük petrol rafinerisi Beyci'nin de bulunduğu bazı rafinerilere el koyması Irak'ta petrol krizinin başgöstereceği şeklinde yorumlanıyordu. Aslında geçici bir süre için bu kriz yaşandı, özellikle ülkenin kuzeyinde işlenmiş petrol krizi başgösterdi ancak bu da kısa bir süre içerisinde halledildi. 

IŞİD'in işgalleri ve iç çatışmalar petrol üretimini olumsuz etkiledi ancak Irak, güneydeki petrol tesislerini daha fazla çalıştırarak IŞİD işgalinden etkilenen tesislerin açığını kapattı ayrıca bir miktar artıya geçirdi. Diğer taraftan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) yaptığı petrol ihracatı da Irak'ın ihracat hanesine yazıldığında, ülkenin genel olarak petrol ihracatının artmış olduğu gözleniyor.

OPEC verilerine göre, Irak Ekim ayının ilk 23 gününde, güney terminalleri üzerinden günlük ortalama 2,55 milyon varil petrol ihracatı yaptı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?