banner39

Irak'ın Rusya'dan silah alımı yeniden gündemde

Irak'ın yolsuzluk araştırması sebebiyle askıya alınan Rusya'dan 4,2 milyar dolarlık silah alımı yeniden gündeme taşındı

Irak 13.12.2012, 10:23 13.12.2012, 10:23
Irak'ın Rusya'dan silah alımı yeniden gündemde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya ve Irak arasında yolsuzluk araştırması gerekçesi ile askıya alınan 4,2 milyar dolarlık silah alım anlaşması yeniden gündemde. Irak Başbakanı Nuri El Maliki konuyu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le ele aldı. Kremlin'den yapılan açıklamada iki liderin telefonda yaptığı görüşme, Bağdat'ın inisiyatifi ile gerçekleşti.

Kremlin açıklamasında, "İki lider Ekim 2012'de Irak Başbakanı Maliki'nin Moskova'ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında uzlaşmaya varılan anlaşmalarla ilgili görüş alış verişinde bulundu." dedi.

Irak, Rusya ile savaş helikopterleri, füzeler ve diğer askeri malzemelerin yer aldığı 4,2 milyar dolarlık silah alım anlaşmasını "yolsuzluk" ihtimali gerekçesi ile askıya almıştı. Irak Başbakanı Nuri El-Maliki'nin anlaşma ile ilgili gerekli soruşturmanın yapılması için emir verdiği ifade edilmişti.

Maliki'nin Moskova'ya gerçekleştirdiği ziyarette iki ülke arasında 4,2 milyar dolarlık silah alım anlaşması imzalanmıştı. İki ayrı kontrat olarak ele alınan anlaşmanın ilkinde 2 milyar dolar değerinde 30 adet Mi-28NE savaş helikopterleri, ikincisinde de 2,2 milyar dolar değerinde 50 adet Pantsir-S1E uçak savar ve füze savunma sistemleri yer alıyordu.

Uluslar arası basına konuşan Maliki'nin sözcüsü, "Maliki Rusya ziyaretinden döndüğünde, bir kısım yolsuzluk ve rüşvetle ilgili şüpheleri oldu. Bunun üzerine, tüm anlaşmayı yeniden gözden geçirmek istedi..." bilgisini aktarmıştı.

Anlaşma ile Rusya, ABD'nin ardından Irak'a silah satışı gerçekleşen en büyük ikinci ülke konumuna yükselecekti. Amerikan askerlerinin bölgeden ayrılmasının ardından ordunun yeniden inşasına çalışan El Maliki, hiçbir ülkenin Irak'a silah satma konusunda tekeli olmadığını ifade etmişti.

Irak Başbakanlık sözcüsü Ali Mussavi, basına yaptığı açıklamada, Rusya silah anlaşmasının iptal edilmediğini, yolsuzluk gerekçesi ile incelemeye alındığını söylemişti. Mussavi, yolsuzluk iddiaları ile ilgili soruşturma başlatıldığı yönündeki bilgileri doğruladı. Anlaşmanın iptaline ise yapılacak soruşturmadan sonra karar verilmesi bekleniyordu.

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü