banner15

Irak'ın Suriye sınırında çatışma: 34 ölü

Irak'ın Suriye sınırındaki El Kaim kasabasında ordu ile silahlı gruplar arasında meydana gelen çatışma sonucu 34 Irak askeri hayatını kaybetti. Silahlı grubun hangi grup olduğu henüz bilinmiyor

Irak'ın Suriye sınırında çatışma: 34 ölü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak'ın Suriye sınırındaki kasabalarından El Kaim'de Irak güvenlik güçleri ile silahlı bir grup arasında çatışma meydana geldi. Çatışma sonucunda 34 Irak askeri hayatını kaybetti. grubun kimliğine dair henüz bir bilgi açıklanmadı.

Çatışmanın dün gece geç saatlerde başladığı ve bugün öğle saatlerine kadar devam ettiği bildirildi. Çatışmaların ardından kasabanın kontrolünün tamamen silahlı grubun eline geçtiği belirtildi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre, grubun kimliğinin hala tespit edilemediği ifade edildi. Ancak çatışmayla ilgili açıklama yapan Irak ordusu yetkililerinden Ferhan Ferhan, grubun Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'in sahip olduğu silahlardan daha ağır silahlara sahip olduğunu buy yüzden El Kaim kasabasını alan grubun IŞİD olmayabileceğini dile getirdi.

Çatışmalara şahitlik edenler, birçok ailenin El Kaim'den kaçmak zorunda kaldığını söyledi. El Kaim kasabasını ele geçiren grubun, Suriye'deki muhalif gruplara bağlı oldukları yönünde iddialar bulunuyor. El Kaim kasabası, Irak hükümetinin 9 Haziran'dan bu yana kaybettiği ikinci sınır geçiş noktası olarak belirtildi. 

Irak hükümeti, ülke içinde birçok bölgede IŞİD'e karşı mücadele etmekte de büyük zorluklar yaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 16:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48