Iraklı eski bakandan seçim öncesi yeni koalisyon

Iraklı eski bakan İzzeddin ed-Devle, Irakiye blokuna karşı et-Tarik adıyla yeni bir oluşum kurdu

Iraklı eski bakandan seçim öncesi yeni koalisyon

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta geçtiğimiz mart ayında istifa eden tarım bakanı İzzeddin ed-Devle, seçimlere Irakiye Bloku'nun karşısında yeni bir ittifak kurarak katılma kararı aldı. Yeni koalisyonun adı et-Tarik olacak.

Şark el-Awsat'ta yer alan habere göre Devle, kurduğu yeni koalisyonun milliyetçi öğeler taşıdığını ve tüm mezheplere aynı yakınlıkta olduğunu belirterek ülke yönetiminde köklü değişiklikler yapmayı planladığını söyledi.

Bu arada Irak'ta seçimler 30 Nisan 2014'te yapılacak. Seçimler öncesi ülkedeki en önemli gündem maddelerinin başında seçim sistemi geliyor. Siyasi gruplar arasında meydana gelen ihtilaflar nedeniyle henüz yeni bir seçim yasasının hazırlanamadığı belirtiliyor.

Meclis Başkanı Usame en-Nuceyfi, parlamentodaki gruplar, yeni bir seçim yasası üzerinde ittifak edemezlerse hali hazırdaki yasanın esas alınacağını dile getirdi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, konuyla ilgili daha önce yapmış olduğu açıklamada, yeni bir seçim yasası üzerinde uzlaşı sağlanamadığı takdirde seçimleri boykot edeceklerini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 12:19
banner53
YORUM EKLE

banner39