banner15

Iraklı Kürtler Suriye'de Esad'a karşı savaşıyor

Batı medyası, Esad karşıtı mücadeleye destek veren Iraklı Kürtler'in asıl hedefinin kendi evlerinde "İslam devleti" olduğu iddiasında...

Iraklı Kürtler Suriye'de Esad'a karşı savaşıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'deki savaşın son dönemlerinde Batı başkentlerinin ve medyasının en fazla gündeme getirdiği konuların başında, isyancılarla birlikte savaşan yabancılar konusu geliyor. Konuyu ilerleyen dönemde kendileri için en büyük problem olarak gören ve sık sık Afganistan ve Çeçenistan örneklerini kullanan bu tür haberlerin son örneğini Reuters yayımladı.

Kuzey Irak Kürt Bölgesinden "İslamcı" gençlerin Esad karşıtı gruplarla savaşmak için Suriye'ye gittiğini belirten haber, "bu gençlerin gözünün geride kalan kendi topraklarında" olduğunu yazdı. Yani, Suriye'de savaşan Iraklı Kürt gençlerin asıl amacı daha sonra geri dönerek Kuzey Irak'ı "İslam adına fethetmek" ve oradaki "seküler yönetimi" devirmek.

Yaklaşık 200 genç Iraklı Kürt'ün IŞİD gibi gruplarla savaştığının tahmin edildiğini yazan Reuters, Erbil'in "tehlikeyi büyütmek istemediğini ancak endişeli olduğunu" belirtti.

Reuters, bölgede faaliyet gösteren petrol şirketlerinin ekstra önlemler aldığını, Suriye'ye giden Kürtler'in çoğunun Halepçeli olduğunu da vurguladı.

Cami baskınları

Kuzey Iraklı gençlerin Suriye'ye gitmesinden endişeli Erbil yönetiminin konuyu araştırmak için bie komite kurduğu, Vakıflar ve Din İşleri Bakanlığı'nın bölgedeki  beş binden fazla camideki hutbeleri kontrol altında tuttuğu ifade edildi.

Kürt güvenlik güçlerinin Süleymaniye kentinde Aralık'ta 11 camiye bir gece baskını düzenlediği, kimlik belgeleri ve dizüstü bilgisayarlara el koyduğu da aktarıldı. Ancak baskın sonrası ne bulunduğu ifşa edilmedi.

Irak Kürdistanı ile Suriye sınır paylaşmasına rağmen,  isyancı gruplara katılmaya gidenlerin çoğunun Türkiye ya da Lübnan üzerinden seyahat ettiği, geri dönenlerin hapse atıldığı da iddialar arasında...

Reuters haberinde, çoğu Sünni Müslüman olan ama genel anlamda etnik kimliğin belirleyici faktör olduğu Kürt coğrafyasında, bu gençlerin İslami kimliğinin Kürtlük'ten önce geldiği de aktarılıyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2014, 14:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48