banner39

Iraklı Sünnilerden IŞİD'le mücadele şartları

Erbil'de Sünni aşiretlerin de katılımyla gerçekleştirilen IŞİD'le mücadele konferansına katılan Sünni temsilciler, mücadeleye katılmak için birtakım şartlar dile getirdi

Irak 19.12.2014, 13:29 19.12.2014, 13:35
Iraklı Sünnilerden IŞİD'le mücadele şartları

Erbil'de konferans düzenleyen Iraklı Sünni Arap liderler, IŞİD'e karşı mücadeleye destek vermeleri karşılığındaki şartların yer aldığı dokuz maddelik bir sonuç bildirgesi yayınladı.

Erbil'de gerçekleşen konferansı organize eden Irak'ın Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi'nin açıkladığı sonuç bildirgesinde şu maddeler yer aldı:
1- Sünni Arap aşiretlerin bir araya gelmesi ve hepsinin 'Ulusal Muhafızlar Ordusu' adı altında toplanması, Bağdat hükümetinin bu orduyu silahlandırması gerekir.
2- Mezhepsel çatışma noktasına gelmeyi önlemek adına Şii milislerin yasa dışı faaliyetlerine son vermek başta olmak üzere, hükümetin Sünnilere verdiği sözleri yerine getirmesi gerekir.
3- 50 hayalet askerin olduğu ortaya çıktığı Irak ordusunda dengeyi sağlamak için orduya yeterli kişilerin katılmasını sağlyacak yapılandırmaya gidilmesi şarttır.
4- IŞİD'in elindeki bölgelerin geri alınması görevi, söz konusu bölgenin halklarına verilmelidir.
5- Sığınmacıların durumuyla ilgili sorumluluklar yerine getirilmelidir. tazminat hakkı tanınmalıdır.
6- Ulusal diyaloğu hayata geçirmek için hükümetin söz verdiği; Sünni mahkumlara genel af yasası ve diğer konuları üzerinde anlaşılan süre zarfında kararlaştırmalıdır.
7- Hasar gören bölgelerin yeniden inşa edilmesi için 2015 yılın bütçe tasarısında fon oluşturmak.
8- Terörle mücadelede olduğu gibi terörün hasar verdiği bölgelerin yeniden inşa edilişinde de uluslararası toplumun destek vermesi gerekir, bu yüzden uluslararası bir fon oluşturma çağrısı da yapılmalıdır.
9- Bütün bu üstteki maddeleri takip etmek üzere komisyonlar oluşturulacak.
Sonuç bildirgesinde "Sünni Arapların IŞİD ile ilişkilendirilmesi gerçekleri karartmayı amaçlayan bir kampanyadır. IŞİD'le mücadele de her zaman ön saflarda yer alan Sünni Araplar El Kaide'yi nasıl hüsrana uğrattıysa bugün IŞİD'i de hüsranan uğratacak" denildi.

DIŞ AKTÖRLERE REHİN KALMAYALIM

Usame Nuceyfi'nin organize ettiği konferansta Sünni Arap siyasi ve aşiret liderleri, milletvekilleri ve dini liderler bir araya geldi. Konferansa ABD ve İngiltere'nin Irak Büyükelçileri de katıldı. Bazı Sünni aşiretler ve siyasi gruplar ise konferansta yer almadı. Nuceyfi konferansta yaptığı konuşmada, "Aramızdaki sorunları çözelim dış aktörlere rehin kalmayalım. Terörle mücadele sadece askeri adımlarla değil sosyal adımlarla da yapılmalı. ABD öncülüğündeki koalisyon fonksiyonunu geliştirmeli" ifadelerini kullandı.

SÜNNİLERİN TAVRI ÖNEMLİ

Irak'ta IŞİD ilerleyişinin ardından ülke gündemindeki en önemli konu Musul'u IŞİD'den geri almak için yapılması planlanan operasyon. Bağdat ve ABD yönetiminin planı, Irak ordusuna destek veren Şii milislerin yanı sıra, peşmerge ve Sünni aşiret güçlerinden oluşan ‘Sahva Birlikleri' benzeri bir gücün de IŞİD'e karşı savaşması.
Ancak IŞİD'in Irak'ın Sünni bölgelerinden çıkarılması planı karşısında temel bir sorun duruyor. Sünni bölgelerde yaşayan kesimlerin önemli bir bölümü, Maliki'nin ayrılmasından sonra göreve gelen Haydar İbadi hükümetine de güvenmiyor.

Sünnilerin, Maliki yönetiminde uzun süre devam eden mezhepçi politikalar ve hak ihlalleri tamamen ortadan kalkmadan ve bu yönde somut adımlar atıldığını görmeden IŞİD karşıtı operasyona destek vermesi mümkün gözükmüyor. IŞİD son haftalarda, Irak ordusuyla işbirliği yaptığı gerekçesiyle Anbar ve Tikrit'teki Sünni aşiretlere saldırarak yüzlerce kişiyi öldürdü. Bir diğer sorun da Musul gibi nüfusun hayli kalabalık olduğu ve IŞİD'in etkinlik kurduğu bölgelere yönelik bir kara harekâtının büyük can kaybına yol açması ihtimali.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?