Iraklı Türkmen grup ülkesine döndü

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Suriye'nin güvenli bölgelerine sığınan Türkmenlerden oluşan bir grup, terör örgütlerinin temizlenmesi sonucu evlerine dönüş yapıyor

Iraklı Türkmen grup ülkesine döndü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'taki iç karışıklıktan kaçan ve Türkiye'nin desteğiyle terör örgütlerinden temizlenen Suriye'deki güvenli bölgelere sığınan Iraklı Türkmenler, ülkelerine geri dönüyor.

Kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu 193 Türkmen, gümrük işlemlerinin ardından Suriye plakalı araçlarla Öncüpınar Sınır Kapısı'ndaki tampon bölgeye getirildi.

Irak Konsolosluğu ve Kilis Göç İdaresi Müdürlüğü ekiplerince kontrolleri yapılan Türkmenlere, Türk Kızılayı Kilis İl Ekip Başkanlığı'nca içerisinde konserve, ekmek, su, bisküvi ve battaniyeden oluşan yardım paketleri dağıtıldı.

Yapılan kontrolün ardından Iraklı Türkmenler, Türkiye'den gönderilen otobüslerle ülkelerine gitmek üzere yola çıktı.

Irak Göç ve Göçmen Bakanlığı Türkiye Temsilcisi Misbah Kaysi, ülkedeki iç karışıklıktan kaçan ve Suriye'deki güvenli bölgelere sığınan 7 bin Iraklıdan yaklaşık bin 200'ünün Türkiye üzerinden evlerine dönüş yaptığını bildirdi.

Türkiye'den Irak'a gönüllü seferler yaptıklarını, bu süreçte ülkesine dönmek isteyen Iraklılara dönüş yolunda destek sağladıklarını anlatan Kaysi, bu kapsamda terör örgütü DEAŞ'ın zulmü nedeniyle Irak'tan kaçan insanlara yardım etmek için bölgeye geldiklerini ifade ederek, "Türkiye Cumhuriyeti'ne mülteciler adına çok teşekkür ediyoruz. Özellikle AFAD ve Türk Kızılayı yaşanan sıkıntıların çözülmesi adına çok çaba harcıyor." diye konuştu.

Türk Kızılayı Sınır Yardımları Yöneticisi Hakan Sarı da bölgedeki çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini söyledi.

Yaklaşık bir yıl önce savaş ve yoğun çatışmalardan etkilenen Telafer Türkmenlerinin ülkenin çeşitli bölgelerine ve Suriye'ye sığındığını aktaran Sarı, şunları kaydetti:

"Göç edenlerden yaklaşık 7 bini de Azez bölgesine gelmişti. Türk Kızılayı olarak sınır ötesi faaliyetler anlamında onların durumlarını yerinde incelemedik. Bir yıldır gıda ve çeşitli malzemelerle destek sağladık. Şu anda bir kısmı kendi bölgelerindeki çatışmaların azalmasıyla buradan tekrar hareket edip evlerine dönmek istiyorlar. Türk hükümeti ve Irak Başkonsolosluğunun ortak çalışmaları neticesinde bu vatandaşlardan bir kısmı Türkiye'ye alınıyor ve Habur Sınır Kapısı'ndan ülkelerine dönüyorlar."

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2017, 20:11
banner53
YORUM EKLE

banner39