Iraklılar meydanlara akın ediyor

Irak'ta halk, Cuma namazının kılınacağı meydanlara akın ediyor

Iraklılar meydanlara akın ediyor

Irak'ın çeşitli kentlerinde Cuma namazının ardından, ''Teslim olmayacağız. Haklarımız ya da şehadet Cuması'' adıyla gösteriler düzenlenecek.

Bağdat, Ramadi, Felluce, Samarra, Musul, Kerkük, Bakuba ve Tikrit kentlerinde halk, "Teslim olmayacağız. Haklarımız ya da şehadet Cuması'' adı altında Başbakan Nuri el-Maliki hükümetini protesto etmek amacıyla düzenlenecek gösterilere katılmak için meydanlara akın ediyor.

Başkent Bağdat'ta bugün arttırılan kontrol noktaları dikkati çekerken, Cuma namazının kılınacağı yerlerde toplanmaya çalışan halka güvenlik güçleri zorluk çıkarıyor.

Güvenlik güçlerinin başkent Bağdat'taki Sünni çoğunluğa sahip Azamiye, El-Hadra, Amiriye, Gazaliye, Dora ve Seydiye semtlerini kuşatarak, camilerin etrafında yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

Bağdat'ın kuzeyindeki Tarmiye ve Taci bölgesinde de güvenlik güçlerinin camilerin çevresine konuşlandığı ve bazı camilerde Cuma namazının kılınmasının engellenmeye çalışıldığı öğrenildi.

Bu arada, Bağdat'ın 70 km kuzey doğusundaki Diyale ilinin merkezi Bakuba şehrinde alınan yoğun güvenlik önlemleri çerçevesinde güvenlik güçlerinin halkın camilere gitmesine zorluk çıkardığı bildirildi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2013, 12:40
banner53
YORUM EKLE

banner39