Irak'ta 2 ayda 3 bin tutuklu salındı

Irak'ta son 2 ayda 3 bin tutuklu ve mahkum serbest bırakıldı

Irak'ta 2 ayda 3 bin tutuklu salındı

Irak Adalet Bakanı Hasan Şımmeri, göstericilerin taleplerini yerine getirmek için tutuklu ve mahkumların dosyalarını incelemede çok hızlı hareket ettiklerini ve son 2 ayda 3 bin tutuklu ve mahkumun serbest bırakıldığını bildirdi.

Şımmeri, göstericilerin taleplerini hükümete iletmekle görevli olan Aşiretler Girişimi Komisyonu ile tutuklu ve mahkumların serbest bırakılması meselesini görüştükten sonra Aşiretler Girişimi Komisyonu Başkanı Şeyh Dr. Hdayyir El-İmara ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Adalet Bakanı, göstericilerin taleplerini yerine getirmek için hükümetin oluşturduğu Bakanlık momisyonunun çalışmaları ve serbest bırakılan tutuklu ve mahkumlar hakkında aşiret liderlerini bilgilendirdiklerini söyledi.

901 KADIN CEZAEVLERİNDE

Irak'ta son 2 ayda 3 bin tutuklu ve mahkumun serbest bırakıldığını açıklayan Adalet Bakanı Şımmeri şöyle devam etti:

''Bunlardan 2 bini Adalet Bakanlığı tarafından diğerleri ise tutuldukları polis merkezlerinden serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlar, mahkumiyet süresi dolan, suçsuzluğu belirlenen, şartlı ve kefaletle serbest bırakılanlardan oluşuyor. Görüşmede tutuklu ve mahkum kadınların meselesini de ele aldık. Halihazırda 901 tutuklu ve mahkum kadın bulunuyor. Bunlardan 43'ü serbest bırakıldı. Aşiret şeyhlerinin bir görevi de bu anlattıklarımızı, gösterilere katılan kardeşlerimize anlatmalarıdır. Şeyhlerden, tutuklu ve mahkumlar serbest bırakılırken hazır bulunmalarını istedik. Tutukluların meselesinin acil çözümlenmesi için İçişleri Bakanlığı'ndan soruşturma subaylarının sayısını artırmasını ve işin ehli soruşturma subaylarını göreve geri çağırmasını istedik. Başbakanlık da bu subayları teşvik etmek için ek ödenek tahsis etti.''

Şımmeri, 4 aydan beri idam hükümlerini infaz etmediklerini, Milli Meclis'in idam kanununu kaldırması ya da askıya alması halinde idamları durduracaklarını, idam kanunu yürürlükte olduğu sürece kanunu uygulamak zorunda olduklarını kaydetti.

MALİKİ ONAYLADI

Basın toplantısında konuşan Aşiretler Girişimi Komisyonu Başkanı Şeyh Dr. Hdayyir El-İmara da, göstericiler ve aşiret şeyhleriyle yaptıkları görüşmelerde, taleplerini hükümete iletmelerini istediklerini ve bu talepleri bir an önce yerine getirecek ve birçok meselenin çözümünde rol üstlenebilecek hızlı adımların atılmasını temenni ettiklerini belirtti.

İmari; Başbakan Nuri Maliki, Adalet Bakanı ve göstericilerin taleplerini değerlendirmekle görevli komisyon ile görüşmelerde bulunduklarını dile getirerek, çalışmaların başında tutuklu ve mahkum kadınların meselesinin geldiğini, gösteri meydanlarında göstericilerin temsilcilerinden tutuklu ve mahkum kadınlarla ilgili listeleri hazırlamalarını talep ettiklerini ve bu listeleri Adalet Bakanlığı ile bazı devlet dairelerine sunacaklarını söyledi.

Tutuklu ve mahkum kadınların serbest bırakılması konusunda özel talepte bulunduklarını ifade eden İmari, kadın mahkumların serbest bırakılması konusunda Başbakan'dan gerekli onayı aldıklarını, kadın tutuklular konusunda ise bu kişilerin bağlı oldukları illere teslim edilmesinin kararlaştırıldığını kaydetti.

Görüşmede, çok sayıda Iraklının mağduriyetine sebep olan ''gizli muhbir'' kanununun kaldırılması meselesini de ele aldıklarını belirten İmari şunları kaydetti:

''Bakanlık Komisyonu ile yargı arasında 'gizli muhbir' görevinin durdurulması konusunda anlaşmaya varıldı. Adalet Bakanı, 'gizli muhbir' ile ilgili ceza usul kanununun 47. maddesinin 2 fıkrasının değiştirilmesi konusunda bir çalışma hazırladı. Yeni düzenleme, bulgu ve delil olmadan 'gizli muhbirin' ihbarının ciddiye alınmamasını öngörüyor'' dedi.

Kaynak: AA 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2013, 17:45
banner53
YORUM EKLE

banner39