banner39

Irak'ta akaryakıt protestosu

Erbil kentinde yaşanan akaryakıt sıkıntısının giderilmesi amacıyla protesto düzenlendi

Irak 05.07.2014, 10:24 05.07.2014, 10:24
Irak'ta akaryakıt protestosu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentinde, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'in öncülüğündeki silahlı grupların saldırılarından sonra başlayan akaryakıt krizi protesto edildi. 

Erbil’in Ankava semtinde bir araya gelen yaklaşık 200 kişilik grup, yolu kapatarak gösteri düzenledi. Eylemciler, "elektrik, benzin ve su istiyoruz" şeklinde sloganlar attılar. Göstericiler, daha sonra ışıkları yanan otelleri tehdit ederek, "biz karanlıktayız, siz de ışıkları söndürün" dediler. 

Göstericilerle polis arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Polis, dağılmayan gruba müdahalede bulunarak, 6 kişiyi gözaltına alındı. Bir süre ara sokaklara kaçtıktan sonra tekrar bir araya gelen grup üyeleri, gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılması istedi. Çevredeki araçlara zarar veren göstericilerin, eylemlerini sona erdirmesi için polisin ikna etme çabasını sürdürdü.  Gözaltına alınan kişilerin serbest bırakılması üzerine protestocular 01.10 sularında eylemlerini sonlandırdı.

Irak'ta, IŞİD'in Tikrit kentindeki Beyci Rafinerisi'ni ele geçirmesinin ardından ülkenin kuzey bölgesinde akaryakıt sıkıntısı başlamıştı. Kürt bölgesinin üç ili Süleymaniye, Erbil ve Duhok'ta, araç sahipleri yakıt almak için saatlerce sırada bekliyorlar. Kürt yönetimi, sorunu çözmek için kuponla benzin verme dönemini başlattı. Ayrıca sıkıntıyı hafifletmek için özel firmaların, Türkiye ve İran'dan yakıt getirmelerine izin verildi. Fakat bölgede toplu taşımanın olmaması, araçların yüksek motorlara sahip olması ve sıcak havalar nedeniyle klimaların sürekli açık tutulması, yakıta olan ihtiyacı artırıyor. Bu da yakıt krizinin derinleşmesine neden oluyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?