banner15

Irak'ta bombalı saldırılar: 16 ölü

Bağdat'ın kuzeyinde dün bomba yüklü araçla düzenlenen 2 ayrı saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti, 24 kişi yaralandı. Bugün de Bağdat’tayine bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırıda 5 kişi hayatını kaybetti

Irak'ta bombalı saldırılar: 16 ölü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeyinde bomba yüklü araçla düzenlenen 2 ayrı saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti, 24 kişi yaralandı.

Patlamalarla ilgili elde ediklen bilgiye göre, Bağdat'ın kuzeyindeki et-Tarimiyye bölgesinde bir kontrol noktasına bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 5 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi yaralandı.

İkinci saldırı ise, Bağdat'ın kuzeyindeki eş-Şab bölgesinin es-Sıhha mahallesindeki bir kahvehane yakınında gerçekleşti. Burada da 6 kişi hayatını kaybetti, 13 kişi yaralandı.

Konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. 

YİNE BOMBALI SALDIRI: 5 ÖLÜ

Bu sabah da yine başkent Bağdat’ta meydana gelen bombalı saldırıda 5 kişi hayatını kaybetti.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Bağdat Belediyesinin yakınında park halindeki 2 aracın eş zamanlı olarak infilak etmesi sonucu 5 sivil hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı.

Patlamanın sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

IŞİD'E YÖNELİK OPERASYONLAR: IŞİD'İN LİDER KADROSUNUN ÇOĞU ÖLDÜ

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin danışmanı Amir el-Hızai dün yaptığı açıklamada, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün lider kadrosunun önemli bir kısmının öldürüldüğünü ya da tutuklandığını söyledi.

Basına açıklamalarda bulunan Hizai, "IŞİD örgütü, sadece hayali isimlerden oluşan ve Şam'dan Bağdat'a kadar devlet kurmak gibi kendine has teorileri olan bir örgüt. Bunların söz konusu teorileri çökertildi. Lider kadrosunun önemli bir kısmı öldürüldü, bir kısmı da tutuklandı" dedi.

Felluce'de oturan ailelerin ordudan yardım istediğini dile getiren Hizai, bölge halkının IŞİD'in ablukasından kurtulmak için orduya katıldığını söyledi.

Hizai, IŞİD'in varlığını sürdürmesi için destekleyen taraflar olduğunu vurgularak, isim vermeden "Sınır ötesinden bu örgüte lojistik destek sağlayanlar var" ifadesini kullandı.

Irak Savunma Bakanlığından geçen cuma yapılan açıklamada, IŞİD'i hedef alan geniş çaplı operasyonlar başlatıldığı duyurulmuş, operasyonlarda örgütün sığınaklarının tahrip edildiği ve mühimmatlarının ele geçirildiği belirtilmişti.

Irak ordusu, "Aşiret Devrimcileri" olarak adlandıran silahlı gruplar ile IŞİD unsurlarının bulunduğunu gerekçe göstererek, Felluce'nin bağlı bulunduğu Enbar ve çevresinde yaklaşık 4 aydan bu yana operasyon düzenliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2014, 11:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35