Irak'ta çatışmalar sürüyor: 8 ölü

Irak'ın El-Enbar iline bağlı Felluce ve Ramadi kentlerindeki çatışmalarda 8 kişinin öldüğü, 66 kişinin yaralandığı bildirildi.

Irak'ta çatışmalar sürüyor: 8 ölü

Bölgedeki el-Cureysat aşireti lideri Mecid el-Cureysi, çatışmaların Felluce'nin güneydoğu bölgelerinde ve Bağdat, Suriye ile Ürdün'ü birbirine bağlayan uluslararası karayolu üzerinde yoğunlaştığını belirtti.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) mensuplarının büyük bir bölümünün Anbar bölgesinden ayrıldığını iddia eden Cureysi, bölgede devam eden çatışmaların ordu birlikleriyle silahlı aşiret mensupları arasında yaşandığını ve bugünkü çatışmalarda 8 kişinin hayatını kaybettiği, 66 kişinin yaralandığını ifade etti.

Saldırıların yoğunlaşmasıyla gıda sıkıntısıyla karşı karşıya kalan Felluce'de canlarını kurtarmaya çalışan binlerce kişinin bölgeden göç ettiği de kaydedildi.

1389018265_irak.jpg3.jpg

Hükümet karşıtı protesto eylemlerine verdiği destekle bilinen milletvekili Ahmed Alvani'nin, Ramadi kentinde kanlı baskınla gözaltına alınması ve güvenlik güçlerinin, protestoların yapıldığı kampı dağıtmasının ardından Enbar'da ordu birlikleriyle silahlı gruplar arasında çatışmalar başlamıştı. 

Söz konusu çatışmalar nedeniyle 9 bin ailenin evlerini terk ederek, komşu bölgelere sığındığı belirtiliyor.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2014, 19:09
banner53
YORUM EKLE

banner39