Irak'ta gurbetçilerin seçime ilgisi az

Iraklı 12 Mayıs'ta gerçekleşecek genel seçimlerde seçmenlerin yüzde 75'i kayıt yaptırırken, gurbetçilerin seçime ilgisinin az olduğu bildirildi

Irak'ta gurbetçilerin seçime ilgisi az

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta 12 Mayıs'ta yapılacak genel seçimlerde oy kullanmak üzere yurt içindeki seçmenlerin dörtte üçünün kayıt yaptırdığı, yabancı ülkelerde yaşayan vatandaşların ise seçimlere ilgisinin az olduğu belirtildi.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği Üyesi Said Hamdi Kakeyi, yaptığı açıklamada, ülke genelindeki 24 milyon 333 bin seçmenin yaklaşık yüzde 75'inin seçmen kartını aldığını söyledi.

Iraklı seçmenlerin oy kullanabilmesi için sahip olması gereken seçmen kartı başvurularında yoğunluk yaşandığını dile getiren Kakeyi, terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılan bölgelerdeki lojistik ve idari yetersizliklere rağmen vatandaşların seçim merkezlerine başvurup kayıt yaptırmaya devam ettiğini aktardı.

Kakeyi, DEAŞ sonrası büyük yıkımın yaşandığı ve yüzlerce yerleşim yerinin kullanılamaz hale geldiği Musul'da da seçmen kartlarını vatandaşlara ulaştırmaya çalıştıklarını anlatarak, ülkenin ikinci büyük kentinde yaşayan seçmenlerin yüzde 65'inin aldıkları seçmen kartıyla oy kullanabileceğini söyledi.

YURT DIŞINDAKİ SEÇMENDEN SEÇİME İLGİ AZ

Ülke dışında bulunan seçmenlerin durumuna da değinen Kakeyi, "2014'teki seçimlerde yurt dışında 420 bin gurbetçi oy kullanmıştı. Bu seçimler için yurt dışında 13 ülkede seçim merkezleri açtık ancak buralara başvurular çok az düzeyde. İnternet üzerinden açtığımız başvurularda da şu ana kadar sadece 35 bin seçmen başvuru gerçekleştirdi." dedi.

Türkiye'deki Irak vatandaşlarının da oy kullanabilmesi için gerekli hazırlıkları yaptıklarını belirten Kakeyi, "Türkiye'de de aralarında gurbetçilerin ve sığınmacıların olduğu yaklaşık 300 bin vatandaşımız bulunuyor. Bu yüzden orada birden fazla seçim merkezi açtık." diye konuştu.

24 SAAT SONRA İLK SONUÇLAR AÇIKLANACAK

Kakeyi, Irak'ta çeşitli güvenlik birimlerinde çalışan görevlilerin 10 Mayıs'ta, gurbetçilerin 11 Mayıs'ta oyunu kullanacağı bilgisini paylaşarak, "12 Mayıs günü seçim sandıklarının kapanmasından 24 saat sonra ilk sonuçları açıklayacağız. İki hafta sonra da nihai sonuçları ilan edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2018, 11:17
banner53
YORUM EKLE

banner39