banner39

Irak'ta Hristiyanlar IŞİD'e karşı silahlı birlik oluşturdu

Irak Ninova'da Hristiyanlar IŞİD'e karşı savunma birlikleri oluşturdu,

Irak 06.02.2015, 13:48 06.02.2015, 13:48
Irak'ta Hristiyanlar IŞİD'e karşı silahlı birlik oluşturdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta Hristiyanların IŞİD'e karşı mücadele etmek için silahlı milis kuvvetleri kurduğu söyleniyor.

Iraklı Hristiyanlar, Türkmenler, Yezidiler ve diğer azınlıklar IŞİD’in bölgeye saldırıları karşısında savunma güçleri oluşturuyor. Ninova’da da çok sayıda Hristiyan ve Yezidi kasaba ve köylerini korumak için milis kuvvetlerine katılıyor. Catholic Herald gazetesi 4 bin erkeğin Süryani Demokratik Hareket (ADM) tarafından kurulan Ninova Savunma Gücü isimli milis birliğine katıldığını duyurdu.

Irak Hristiyanlarının etnik kökeni bölgede binlerce yıldır yaşayan Keldani Süryanilere dayanıyor. Birlikler, ABD, Avustralya ve İsviçre'deki Süryani diasporaları tarafından desteklenerek oluşturuldu.

Ninova Savunma Gücü’nde şu an 500 Süryani, Ninova'yı IŞİD'e karşı savunurken 500 kişinin de eğitim aldığı belirtiliyor. 3 bin kişi ise eğitilmek için bekliyor.

ADM'den milletvekili olan Yonadam Kanna, Wall Street Journal'a yaptığı açıklamada gayretlerinin topraklarını geri almak ve yurtlarına dönebilmek yönünde olduğunu söyledi. Ürdün’de bulunan Bağdatlı Hristiyan din adamı Canon Andrew White ise milis kuvvetinin küçük bir grup olduğunun farkında olduklarını belirtti.

White, Hristiyanların IŞİD'e karşı savunmasız olduklarını belirterek buna bir tepki olarak birliklerin oluşturulduğunu söyledi.

Irak ve Ortadoğu siyaseti üzerine çalışan araştırmacı Sajad Jiyad ise milis gücünün amacının IŞİD'e toprakları savaşmadan alamayacaklarını göstermek olduğunu söyledi. Ancak IŞİD'e karşı başarı kazanılabilmesi için eğitime ve maddi desteğe ihtiyaç duyduklarını belirtti. Bu küçük milis kuvvetlerinin toplulukları birleştirme açısından olumlu olabileceğini belirtirken kuvvetlerin bölgeyi bilmesi dolayısıyla kararlılıkla savaşmakta faydalı olunabileceğini kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?