banner15

Irak'ta hükümet krizi devam ediyor

Irak meclisinde yaklaşık 100 milletvekili, teknokratlar hükümeti kurulması için oturma eylemi yaptı

Irak'ta hükümet krizi devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak meclisinde çeşitli siyasal gruplara bağlı yaklaşık 100 milletvekili, teknokrat adaylardan oluşacak hükümetin kurulması için oturma eylemi düzenledi.

Meclis'te 34 sandalyeye sahip Ahrar Grubu Milletvekili Mazin el-Mazini, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "100'den fazla milletvekili, Başbakan İbadi'nin siyasal hizipçiliğe yeniden dönülen kabinesine itiraz ve İbadi'nin daha önce sunduğu teknokratlar hükümeti listesine güven oylaması yapılmamasından dolayı meclisin içinde oturma eylemine başladı." dedi.

Mazini, meclisteki eylemci milletvekilleri arasında en yaşlısı olan İskender Vitvit başkanlığında yarın olağanüstü oturum düzenlenmesi için imza topladıklarını dile getirdi.

Milletvekili İskender Vitvit de yaptığı açıklamada, siyasi hizipçilikten uzak bağımsız adayların yer alacağı teknokratlar hükümetinden yana olduklarını ve mecliste yarın kendisinin başkanlığında olağanüstü oturum düzenleneceğini söyledi.

Milletvekili Haris el-Harisi de yarın düzenlenecek olağanüstü oturumla cumhurbaşkanı, başbakan ve meclis başkanını yeniden seçeceklerini savundu. Harisi, meclisteki oturma eyleminin halen devam ettiğini belirtti.

Mecliste 33 milletvekili de yaptıkları basın toplantısında, cumhurbaşkanı, başbakan ve meclis başkanlığı görevlerinin lağvedilmesini ve bunun yerine geçici hükümet kurulmasını istedi.

Başbakan Haydar el-İbadi'nin hazırlayıp meclise getirdiği siyasi partilerden oluşan yeni kabinesine karşı güven oylaması ertelenmişti.

İbadi, bakanlık sayısını 22'den 16'ya düşürdüğü teknokratlar hükümeti listesini 31 Mart'ta meclise sunmuştu. Yeni kabine için mecliste 10 gün içerisinde güven oylaması yapılması bekleniyordu ancak sürenin dolmasına rağmen oylama gerçekleşmedi. Bunun üzerine İbadi, siyasi parti adaylarından oluşan yeni kabinesini hazırlayıp meclise sundu.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2016, 07:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48