banner15

Irak'ta hükümete karşı tepkiler büyüyor

Bağdat'taki İran Büyükelçiliği binası önünde toplanan onlarca kişi, " Bağdat özgürdür, Süleymani dışarı" sloganı attı

Irak'ta hükümete karşı tepkiler büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın başkenti Bağdat ve güney illerinde hükümet karşıtı gösteriler düzenlendi.

Bağdat'ın merkezindeki Tahrir Meydanı'nda toplanan yüzlerce kişi, hükümetin istifa etmesi, cumhurbaşkanının görevden alınması ve siyasal hizipçiliğe son verilmesi talebiyle gösteri düzenledi. Bağdat'taki göstericilerin bir kısmı da Yeşil Bölge girişinde toplanarak Başbakan Haydar el-İbadi hükümetinin istifa etmesini istedi.

Irak güvenlik güçleri ise Yeşil Bölge girişleri ve Tahrir Meydanı'nda üst düzey önlemler alarak, gösteri alanlarına giden yolları trafiğe kapattı.

Ülkenin güneyindeki Musenna, Zikar, Vasıt, Divaniyye, Kerbela, Necef, Babil ve Basra''nın farklı yerlerinde de yolsuzlukla mücadele ve siyasal hizipçiliğie son verilmesi talebiyle gösteri düzenledi.

KASIM SÜLEYMANİ'YE TEPKİLER

Bu arada Bağdat'ta bulunan İran Büyükelçiliği önününde bir araya gelen bir grup gösterici, "Bağdat özgürdür, Süleymani dışarı" sloganları attı.

İran Devrim Muhafızları lideri Kasım Süleymani'nin son günlerde Bağdat'a gelerek İran'a yakınlığı ve mezhepçi politikasıyla bilinen eski Başbakan Nuri el-Maliki ve Şii milis liderleriyle görüştüğü iddia edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2016, 20:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48