banner15

Irak'ta IŞİD sitelerine yasak getirildi

Irak'ta, IŞİD'e ait internet siteleri ile sosyal medya hesaplarının yasaklanması yönündeki karar tasarısının parlamentoda onaylandığı bildirildi.

Irak'ta IŞİD sitelerine yasak getirildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ta, IŞİD'e ait internet siteleri ile sosyal medya hesaplarının yasaklanması yönündeki karar tasarısının parlamentoda onaylandığı bildirildi.

Kanun Devleti Koalisyonu'ndan Şii milletvekili Abbas Beyati, yaptığı açıklamada, "terör eylemlerine teşvik ettiği" gerekçesiyle IŞİD sitelerinin yasaklanması için sunulan karar tasarısının, parlamentoda hazır bulunan 215 milletvekili tarafından onaylandığını belirtti.

Söz konusu kararın, "terörü ve finans kaynaklarını kurutmak için Irak'ın uluslararası taahhütlerinden biri olduğunu" aktaran Beyati, "IŞİD, finans ve militan kaynaklarının yanı sıra halkı korkutmanın yüzde 70'ini internet üzerinden sağlıyor. Yani örgüte ait internet siteleri ve sosyal medya hesaplarının yasaklanması, terörle mücadelede yerel ve uluslararası bir ihtiyaçtır" ifadesini kullandı.

Beyati kararın uygulanmasının ise yargı ve ilgili kurumların işi olduğunu kaydetti.

Öte yandan ışid'in ele geçirdiği Enbar vilayetinin merkezi Ramadi'den 20 sivilin kaçmayı başardığı bildirildi.

Irak ordusuna bağlı Ez-Zehebiyye Bölüğü Komutan Yardımcısı Abdulemir el-Hazreci, IŞİD militanlarının Ramadi kentinden kaçmaya çalışan sivillere ateş açması sonucu 10 yaşındaki bir çocuğu yaraladığını söyledi.

Kaçmayı başaran 20 sivilin, kentin batısındaki güvenlik güçlerine sığındığını dile getiren Hazreci, militanlar tarafından vurularak yaralanan çocuğun tedavi altına alındığını aktardı.

DAEŞ'in, Haziran 2014'te Musul'u ele geçirmesiyle başlayan çatışmalar ülkenin farklı kentlerinde devam ediyor. Şii milisler ve Peşmerge güçleri tarafından desteklenen Irak ordusu, terör örgütünün ele geçirdiği bölgelerin kontrolünü yeniden sağlamak için operasyon düzenliyor. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ise operasyonlara havadan destek veriyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 19:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35