banner39

Irak'ta IŞİD'in son kalesi için operasyon başladı

Irak'ta IŞİD'in Ramadi kentinin doğusundaki son kalesi olarak bilinen Cezire el-Halidiye'nin kurtarılması için operasyon başladı

Irak 30.07.2016, 16:48 30.07.2016, 16:56
Irak'ta IŞİD'in son kalesi için operasyon başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta Enbar Operasyonlar Komutanı Tümgeneral İsmail el-Mihlavi yaptığı açıklamada "Güvenlik güçleri, IŞİD'in Ramadi'nin doğusundaki son kalesi Cezire el-Halidiye'yi kurtarmak için geniş çaplı askeri operasyona başladı. Operasyona, orduya ve uluslararası koalisyona ait uçaklar ile silahlı aşiret milisleri de katıldı." dedi. 

Mihlavi operasyona dair şunları ifade etti:

"Operasyon, otoyol üzerinde kalan El-Buzayan, El-Buşehab ve El-Bubali bölgesi olmak üzere 3 koldan başladı. Güçler, Cezire el-Halidiye'nin köylerinin bulunduğu Fırat Nehri'ne doğru ilerledi. Karayolu üzerindeki Cezire el-Halidiye, geniş tarım alanlarının bulunduğu köylerden oluşuyor. IŞİD, bu bölgeleri, saklanma, toplanma ve silah depolama merkezleri olarak kullanıyor. Ayrıca örgüt buradan sivilleri ve güvenlik güçlerini hedef alan terör eylemleri için hareket noktası olarak istifade ediyor."

Irak güvenlik güçleri, geçen yıl sonunda Ramadi'nin merkezini IŞİD'den kurtarmış, merkezin çevresindeki bazı bölgelerin kurtarılması için de operasyonlarını artırmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?