banner39

Irak'ta IŞİD'in üst düzey iki komutanı öldürüldü

Pentagon, koalisyon uçaklarının 25 Haziran’da Musul yakınlarındaki hava saldırısında IŞİD'in üst düzey iki komutanının etkisiz hale getirildiğini bildirdi

Irak 02.07.2016, 07:59 02.07.2016, 07:59
Irak'ta IŞİD'in üst düzey iki komutanı öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), koalisyon güçlerinin Irak’ta 25 Haziran’da düzenlediği hava saldırısında IŞİD’in üst düzey iki komutanının öldürüldüğünü açıkladı.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun 25 Haziran’da Musul kenti yakınlarında yaptığı hava saldırısında örgütün üst düzey iki komutanı Basim Muhammed Ahmad al-Bajari ile Hatim Talib al-Hamduni’nin etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Bajari’nin IŞİD’in savaştan sorumlu bakan yardımcısı, Hamduni’nin de örgütün Musul’daki askeri komutanlarından biri olduğu bilgisi paylaşılan açıklamada, bu ölümlerin, koalisyonun IŞİD’in liderlerini sistematik bir şekilde hedef almaya yönelik gayretlerinin son örneğini teşkil ettiği vurgulandı.

Açıklamada, “Geçtiğimiz ay diğer DAEŞ liderlerine yönelik düzenlenen saldırılarla birlikte bu ölümler, örgütün Musul’daki yönetimini ciddi bir şekilde zayıflatmış ve Irak’ın kuzeyindeki en yetkili askeri üyelerini yok etmiştir.” ifadesine yer verildi.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?