banner39

Irak'ta kadın mahkumlara işkence

Irak'taki hapishanelerde binlerce kadın mahkum olduğu, çoğunun suçsuz yere tutuklu bulunduğu ve işkence gördüğü açıklandı

Irak 06.02.2014, 13:47 06.02.2014, 14:17
Irak'ta kadın mahkumlara işkence

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak'ta binlerce kadının suçsuz yere hapishanelerde tutulduğu, işkence, kötü muamele ve istismara maruz bırakıldığı açıklandı.

Irak İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktörü Joe Stork; Irak'ta kadınlara yönelik gerçekleşen bu olayları, "'Hiç kimse güvende değil': Irak Ceza Yargı Sisteminde Kadın İstismarı" başlıklı raporla Irak hapishanelerinde olanları çok yönlü bir raporla dünyaya duyurdu.

HRW tarafından yayınlanan raporda, Irak hapishanelerinde tutuklu bulunan kadınlarla ilgili detaylı bilgiler yer alıyor. Raporda, yaklaşık 4 bin 200 Iraklı kadının tutuklu olduğu, çoğunun hakim karşısına dahi çıkarılmadığı ifade ediliyor.

Irak'ta güvenlik güçlerinin, eşi ya da akrabaları çatışmalara katılan kadınları tutukladıkları, başkalarının işlediği iddia edilen suçlardan dolayı kadınları cezalandırdıkları belirtiliyor. 

Tutuklu bulunan kadınların, işkence gördüğü, kötü muameleye maruz bırakıldığı ve hatta tecavüze uğradıkları belirtiliyor. Raporda bu suçları işleyen güvenlik görevlilerinin cezasız kaldıkları ve bu olaylara karşı yönetimin sessiz kalmayı tercih ettiği öne sürülüyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Irak İnsan Hakları Bakanlığından bir sözcü; HRW'nin raporunun çok abartılmış bir rapor olduğunu, ancak yine de bazı sınırlı işkence ve kötü muamele olaylarının olduğunu, bunlarla ilgili gerekli tahkikat yapıldıktan sonra sorumluları cezalandırdıklarını ifade etti.

Sözcü, Irak hükümetinin hapishanelerdeki insan hakları ihlalleriyle ilgili çalışmalar yaptığını, zaman içerisinde kanun bilincinin yerleşeceğini ve bu tür uygulamaların tarihe karışacağını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü